Facebook

Elektromobilność

Stacja ładowania Ekoenergetyki w Solaris Charging Park

Solaris Charging Park w Bolechowie koło Poznania to wielostanowiskowa stacja ładowania pojazdów elektrycznych: e-busów, autobusów wodorowych i trolejbusów.  Ekoenergetyka-Polska dostarczyła na potrzeby tej inwestycji wielowyjściową stację ładowania o wysokiej mocy maksymalnej 600 kW i z funkcjonalnością V2G. Solaris Charging Park został opracowany w celu rozszerzenia linii produkcyjnej oraz zademon­strowania nowych rozwiązań w zakresie ładowania. Umożliwia…

Więcej

Ekoenergetyka otwiera oddział we Francji

Ekoenergetyka-France to nowy oddział polskiego producenta szybkich stacji ładowania, zielonogórskiej firmy Ekoenergetyka-Polska. Prezentacja spółki odbyła się na paryskich targach Mondial de l’Auto. Ekoenergetyka-Polska od dłuższego czasu współpracuje z francuskimi partnerami, w tym także z publicznym przewoźnikiem – Regie Autonome des Transports Parisiens RATP, któremu dostarcza systemy szybkiego ładowania autobusów elektrycznych. RATP dąży do stworzenia w…

Więcej

Orlen uruchomi w Niemczech ponad 400 stacji ładowania

Niemiecki oddziału Orlenu, Orlen Deutschland, zamierza uruchomić 434 ultraszybkie stacje ładowania (HPC), z których każda będzie dysponować dwoma punktami ładowania. Urządzenia będą zlokalizowane na stacjach Orlen i Star, a także w centrach uzupełniania energii. Ultraszybkie stacje ładowania w pierwszej kolejności maja powstać w ramach sieci niemal 600 stacji paliw działających w Niemczech pod szyldem Orlen…

Więcej

ZPUE otwiera Centrum Elektromobilności

Firma ZPUE 12 września oficjalnie otworzyła w Pszczynie Centrum Elektromobilności. Będą w nim produkowane szybkie ładowarki samochodowe typu EV-C, oferujące moce do 150 kW oraz magazyny energii. Symboliczną wstęgę przecięli założyciele ZPUE – Małgorzata Wypychewicz i Bogusław Wypychewicz oraz prezes ZPUE – Michał Wypychewicz. W poniedziałek 12 września w Pszczynie włoszczowska firma ZPUE SA otworzyła…

Więcej

Rośnie liczba samochodów z napędem elektrycznym

Według danych z końca czerwca 2022 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 50 990 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. Przez pierwsze sześć miesięcy 2022 r. ich liczba zwiększyła się o 12 207 sztuk, tj. o 45% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA. Pod…

Więcej

„Mój Elektryk” z niemal 5 tysiącami wniosków

Po 9 miesiącach od momentu uruchomienia programu „Mój Elektryk” złożono do Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niemal 4,9 tysięcy wniosków na ponad 136 milionów złotych. Głównymi beneficjentami są firmy, które wyprzedziły najliczniejszą do tej pory grupę interesariuszy, czyli odbiorców indywidualnych. Jak wynika z danych udostępnionych przez NFOŚiGW, do Funduszu wpłynęło łącznie niemal 4,9…

Więcej

ABB uruchomiło fabrykę ładowarek do aut

Spółka ABB E-mobility otworzyła swój największy zakład produkcyjny szybkich ładowarek DC – Centrum Doskonałości E-mobility. Nowa jednostka zlokalizowana w toskańskim Valdarno ma powierzchnię 16 tys. m2. Inwestycja kosztowała 30 mln USD. Zakład będzie wytwarzał 10 000 ładowarek rocznie, wykorzystując tylko energię odnawialną. Fabryka będzie oferować pełną gamę rozwiązań ABB do ładowania DC przeznaczonych dla wszystkich…

Więcej

Prawie 50 tysięcy pojazdów elektrycznych na polskich drogach

Według danych z końca maja 2022 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 48 675 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. Przez pierwsze pięć miesięcy 2022 r. ich liczba zwiększyła się o 9 892 sztuki, tj. o 45% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA. Pod…

Więcej

E-mobility ABB ma globalną umowę z Shell

Biznes E-mobility ABB zawarł globalną umowę ramową z koncernem Shell na dostawę pełnego portfolio rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych. Współpraca obejmuje Polskę. Globalna umowa ramowa między ABB i Shell obejmuje kompleksowe portfolio rozwiązań ładowania w technologiach prądu stałego (DC) i przemiennego (AC) – od ładowarek naściennych AC typu wallbox dla zastosowań w domu, w miejscu…

Więcej

Ekoenergetyka ma kontrakt na 172 mln PLN

Ekoenergetyka-Polska SA podpisała umowę z Regie Autonome des Transports Parisiens, publicznym przewoźnikiem z Paryża, któremu dostarczy systemy szybkiego ładowania autobusów elektrycznych. W ramach kontraktu polska spółka będzie realizować dostawy infrastruktury szybkiego ładowania dla pojazdów miejskich do Paryża o łącznej wartości do 172 mln PLN. Pierwsze zamówienie dotyczy 349 sztuk stacji ładowania. Ekoenergetyka jest od 2018…

Więcej

Solaris dostarczy 60 autobusów elektrycznych do Madrytu

Przewoźnik stolicy Hiszpanii, EMT Madryt, zamówił 60 autobusów elektrycznych marki Solaris. Madryt postawił na baterie High Energy i ładowanie pantografowe, które zapewni autobusom wysoką operacyjność w każdych warunkach. Ciche i nie emitujące spalin autobusy Urbino 12 electric to flagowe pojazdy producenta. Wartość umowy wynosi ponad 30 milionów EUR. Elektryczne Solarisy, na które zdecydował się madrycki…

Więcej

Ruszył największy w Europie zakład recyklingu akumulatorów

Hydrovolt, spółka zajmująca się recyklingiem zużytych akumulatorów pojazdów elektrycznych, rozpoczęła 15 maja w Norwegii działalność w nowo otwartym hubie. Jest to obecnie największy w Europie zakład recyklingu akumulatorów. W nowym zakładzie Hydrovolt w Fredrikstad w południowej Norwegii można przetworzyć 12 000 ton pakietów akumulatorów rocznie, czyli około 25 000 akumulatorów do aut elektrycznych. Jak podano…

Więcej

Ekoenergetyka i Ekoen zapewnią infrastrukturę do ładowania ciężarówek

Spółki z Zielonej Góry, Ekoenergetyka-Polska i Ekoen, dostarczą infrastrukturę do ładowania dla ciężarówek Scania. Strategiczne partnerstwo ma pozwolić firmom rozwijać zeroemisyjny transport. Pierwsze stacje dla ciężarówek Scanii mają pojawić się m.in. w Nadarzynie, Choroszczy k. Białegostoku i Gliwicach, przy serwisach marki. Umowa obejmuje nie tylko dostarczenie stacji ładowania, ale także systemów do zarządzania energią we…

Więcej

BorgWarner opracuje zaawansowaną szybką ładowarkę

BorgWarner, jednej z czołowych producentów rozwiązań elektronicznych i technologii systemowych dla branży automotive,  połączy siły z amerykańskimi dostawcami w ramach 36-miesięcznego projektu, którego celem jest opracowanie tańszej i szybkiej ładowarki prądu stałego. Departament Energii Stanów Zjednoczonych przeznaczył 4,09 mln USD na zaprojektowanie i opracowanie ekonomicznej, zaawansowanej szybkiej ładowarki prądu stałego (DCFC). Firma BorgWarner poinformowała w…

Więcej

Zamość otrzyma 29 mln zł na zakup autobusów elektrycznych

Dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ulice Zamościa wyjedzie czternaście nowych, zeroemisyjnych autobusów o napędzie elektrycznym. Umowa pomiędzy Miejskim Zakładem Komunikacji Sp. z o. o. w Zamościu, a NFOŚiGW została podpisana 28 marca br. W ramach projektu powstanie również siedem dwustanowiskowych stacji ładowania pojazdów zasilanych energią elektryczną wyprodukowaną z paneli…

Więcej

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas