Facebook

RWE wprowadza protokół Lemonbeat

Koncern energetyczny RWE opracował protokół komunikacyjny Lemonbeat, zaprojektowany na potrzeby szybko rozwijającego się segmentu Internetu rzeczy. Rozwiązanie zawiera nowy standard języka „Lemonbeat Smart Device Language” (LsDL) – wystarczająco zwięzły, by można było go zastosować w najprostszych urządzeniach i na tyle elastyczny, żeby sprawdził się w przypadku bardziej skomplikowanych maszyn.

Obecnie wiele urządzeń jest w stanie się komunikować w ramach Internetu rzeczy, ale nie koniecznie rozumieją one różne języki, w których przesyłane są informacje. Lemonbeat ma na celu wyeliminowanie tego problemu i podniesienie poziomu współpracy urządzeń. Szerokie zastosowanie protokołu umożliwiłoby nieograniczoną komunikację urządzeń w ramach Internetu rzeczy.

Według Filipa Thona, prezesa RWE Polska i członka zarządu RWE Retail – Internet rzeczy, to jeden z najważniejszych megatrendów wpływających na rozwój biznesu, w tym transformację sektora energii. Większe ujednolicenie komunikacji między urządzeniami znacznie przyspieszy tempo innowacji w tym obszarze. RWE, wykorzystując doświadczenie związane z projektowaniem systemów automatyki budynków dąży do opracowania wspólnej koncepcji komunikacyjnej dla całego Internetu rzeczy.

W pierwszej kolejności RWE zamierza wprowadzić na rynek chipy i licencje na oprogramowanie, które umożliwią szybkie użycie Lemonbeat. Następnie pojawią się inne produkty.

Obecnie trwają prace w ramach World Wide Web Consortium (W3C), aby Lemonbeat stał się międzynarodowym standardem. Podczas konferencji W3C, która odbędzie się w dniach 26-30 października w Sapporo (Japonia)  odbędzie się demonstracja na żywo możliwości Lemonbeat dla zgromadzonych deweloperów IT z całego świata.

 RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są RWE Polska – odpowiedzialna wspólnie ze spółką RWE East za wsparcie rozwoju koncernu w Polsce, sprzedająca energię około 1 mln klientów oraz firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną. Dodatkowo w Polsce działa spółka RWE Group Business Services Polska (RWE GBS Polska) odpowiedzialna za procesy obsługi wewnętrznej koncernu RWE w zakresie rachunkowości, finansów i innych procesów biznesowych, a także obszaru IT. Do RWE w Polsce należą również farmy wiatrowe o łącznej mocy 197 megawatów. 

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas