FacebookGoogle+

Rexel wycofuje się z polskiego rynku

Elektroskandia ma nowego właściciela. Poznańska spółka, należąca do francuskiej Grupy Rexel trafiła pod skrzydła Grupy Würth, którą na polskim rynku reprezentowała dotychczas sieć hurtowni Fega Poland.

Rexel poinformował o sprzedaży na rzecz Grupy Würth swoich aktywów w Polsce, na Słowacji i w krajach bałtyckich. W naszym kraju do francuskiego dystrybutora materiałów elektrotechnicznych należała sieć hurtowni Elektroskandia, która posiada 35 oddziałów. Z kolei Grupę Würth na polskim rynku dotychczas reprezentowała sieć hurtowni Fega Poland prowadząca sprzedaż za pośrednictwem dziesięciu punktów handlowych.

Łączne obroty Elektroskandii i Fega Poland w 2015 roku wyniosły 455,2 mln zł (Elektroskandia – 324,9 mln zł, Fega – 130,3 mln zł). Rok wcześniej przychody były na poziomie 424,3 mln zł (Elektroskandia – 324,6 mln zł, Fega Poland – 99,7 mln zł).

Zbycie przez Rexela aktywów w Polsce, na Słowacji i w krajach bałtyckich jest częścią strategii francuskiej grupy zakładającej relokację biznesu i skupienie działalności w bardziej dochodowych regionach. Wcześniej Rexel zbył m.in. swoje firmy w Ameryce Południowej, które kupił Sonepar. Jak informuje Rexel, program sprzedaży aktywów został już zrealizowany w 60% i powinien zakończyć się pod koniec bieżącego roku.

Historia Rexela w Polsce
Grupa Rexel weszła na polski rynek na przełomie 2006 i 2007 roku, przejmując katowicką hurtownię V-Center. Znaczne umocnienie francuskiego dystrybutora nastąpiło w 2008 roku, gdy do grupy włączono Elektroskandię. Transakcja ta była następstwem globalnego, wspólnego przejęcia przez grupy Rexel i Sonepar (właściciel Alfy Elektro) innej z czołowych grup dystrybucyjnych– holenderskiego Hagemeyera, do którego należała poznańska spółka.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas