Facebook

Pomorskie gminy inwestują w uliczne oświetlenie LED

Dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, w pomorskich gminach zamontowano kilkaset lamp drogowych typu LED. Inwestycje, które zrealizowane w ramach konkursu „Oszczędne Oświetlenie Pomorza” pozwolą znacząco ograniczyć wydatki na energię elektryczną oraz zredukować emisję CO2 do atmosfery.

Na terenie gminy Pruszcz Gdański zamontowane zostały 103 punkty świetlne w technologii LED. Każdy z nich posiada moc od 26W do 63W. Lampy zostały zamontowane na dotychczas nieoświetlonych odcinkach dróg. Zastosowanie oświetlenia w tej technologii spowoduje ograniczenie rocznego zużycia energii na poziomie 15 MWh, co z kolei przyczyni się do redukcji CO2 o 13 ton.

Od 2013 roku gmina Pruszcz Gdański wykonuje oświetlenie drogowe głównie w technologii LED. Wybór ten uzasadniony jest zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie. W kolejnych latach nadal chcemy wykonywać nowe inwestycje oświetleniowe, które poprawiają bezpieczeństwo – oznajmia Michał Waga, inspektor ds. gospodarki energetycznej z Urzędu Gminy Pruszcz Gdański.

LED-y w gminie Słupsk

Na terenie gminy Słupsk zamontowanych zostało 65 lamp drogowych z energooszczędnymi oprawami LED. Dzięki inwestycji o 14 ton rocznie zmniejszyła się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Inne korzyści to poprawa bezpieczeństwa na drogach i ciągach pieszych, a także niższe rachunki za energię elektryczną.

To jedna z wielu inwestycji, które przeprowadziła gmina Słupsk w celu poprawy bezpieczeństwa, ale i komfortu życia mieszkańców. Korzyści z niej płynące to również kwestie finansowe. Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na dalsze plany inwestycyjne. Jesteśmy gmina proekologiczną, która dostrzega potrzebę ochrony środowiska. Planując tę inwestycję w szczególnym stopniu zwracaliśmy uwagę na jej aspekt proekologiczny – podkreśla Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk.

Energooszczędne lampy w gminach Trąbki Wielkie, Kolbudy i Stara Kiszewa

W konkursie „Oszczędne Oświetlenie Pomorza” udział wzięła także gmina Trąbki Wielkie. W trzech miejscowościach zamontowane zostały 94 lampy. Przed rozpoczęciem inwestycji, teren ten był nieoświetlony.

Brak oświetlenia zewnętrznego powodował utrudnienia w codziennym życiu mieszkańców, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym – wyjaśnia Jan Wiczling, zastępca wójta gminy Trąbki Wielkie.

Dzięki instalacji ledowych lamp, emisja CO2 zmniejszy się o 21 ton w skali roku.

Kolejną z gmin, która wzięła udział w konkursie „Oszczędne Oświetlenie Pomorza” była gmina Kolbudy, na ternie której zamontowano 26 lamp typu LED – każda o mocy 78 W.

Dzięki odpowiedniemu układowi zasilającemu możliwa jest redukcja mocy w godzinach późnonocnych, kiedy ruch na ulicy jest niewielki. Mieszkańcy przy okazji budowy drogi łączącej dwie miejscowości Pręgowo i Bielkówko, zyskali nowoczesne, energooszczędne i ekologiczne oświetlenie. W kolejnych latach gmina będzie się starała zainstalować na całym odcinku drogi oświetlenie typu LED – tłumaczy Bożena Kajdas, inspektor ds. pozyskiwania środków pozabudżetowych w Urzędzie Gminy Kolbudy.

W gminie Stara Kiszewa w ramach konkursu zamontowano 33 ledowych lamp ulicznych.

Wykonanie sieci oświetlenia drogowego było niezbędne w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Zastosowana technologia LED pozwoliła na minimalizację kosztów utrzymania linii oświetleniowej, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich parametrów technicznych – wyjaśnia Krzysztof Jarzembski z Urzędu Gminy Stara Kiszewa.

14 projektów w ramach konkursu „Oszczędne Oświetlenie Pomorza”

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach konkursu „Oszczędne Oświetlenie Pomorza” dofinansował w sumie 14 projektów. Poza wymienionym wyżej inwestycjami, wsparcie finansowe otrzymała także gmina Gdańsk, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku, gmina Gdynia, Subkowy, Jastarnia, Potęgowo, Gardeja, Kobylnica i Kwidzyn. Łączna kwota dofinansowania wyniosła 738,5 tys. W sumie na terenie województwa pomorskiego zamontowanych zostało 628 punktów świetlnych. Spowodowało to ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 112 ton rocznie oraz pozwoli uczestnikom konkursu na oszczędności finansowe z tytułu niższego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas