FacebookGoogle+

Vestas: jedna wieża i cztery turbiny wiatrowe

Firma Vestas uruchomiła elektrownię wiatrową, w której na jednej wieży zamiast jednej dużej turbiny zamontowano kilka mniejszych. Celem jest sprawdzenie, czy można zmniejszyć wielkość turbin, jednocześnie poprawiając ich efektywność kosztową.

W centrum w Riso koło Roskilde, w którym Vestas sprawdza nowe konstrukcje, uruchomiono testową elektrownię wiatrową, w której na jednym maszcie o wysokości 74 metrów umieszczono cztery mniejsze turbiny wiatrowe, których łączna moc wynosi 900 kW. Projektanci chcą skupić się na sprawdzeniu odporności konstrukcji na obciążenia powstające podczas pracy turbin czy aerodynamiki w sytuacji równoczesnej pracy znajdujących się obok siebie turbin.

W testowej instalacji wykorzystano cztery turbiny Vestas V29 o jednostkowej mocy 225 kW, które duńska firma produkowała w latach 1990-1997. Średnica ich wirnika wynosi 29 metrów. Turbiny zamontowano w dwóch sekcjach, pierwsza na wysokości 29 m, a druga – 59,5 m. Turbiny wyposażono w nowoczesne rozwiązania, które optymalizują ich pracę.

Zaletą nowej konstrukcji może być prostszy i tańszy sposób transportu, co może być istotne w kontekście rozwoju energetyki wiatrowej w odległych regionach, które nie posiadają odpowiedniej infrastruktury umożliwiającej transport.

Realizację projektu elektrowni wiatrowej z kilkoma turbinami Vestas rozpoczął dwa lata temu. Montaż instalacji o mocy 900 kW ma zweryfikować założenia inżynierów i dać odpowiedź, czy warto rozwijać ten kierunek technologii wiatrowej.

Vestas to największy na świecie producent lądowych elektrowni wiatrowych, a także lider rynku wiatrowego w Polsce. Duńczycy tylko w ubiegłym roku dostarczyli do naszego kraju turbiny o mocy 750 MW. W 2015 r. duńska firma dostarczyła na całym świecie turbiny o łącznej mocy 7,3 GW, co jest wynikiem lepszym aż o 2,5 GW w porównaniu do roku 2014.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas