Facebook

Gdańsk oświetli ulice kosztem 58 mln zł

Ulice, ciągi piesze, dojścia do szkół i obiektów użyteczności publicznej, przestrzenie rekreacyjne – łącznie ponad 500 lokalizacji zamieszkiwanych przez 54 tys. gdańszczan zyska oświetlenie w ramach nowego programu realizowanego przez miasto. Przedsięwzięcie „Jaśniejszy Gdańsk” będzie kosztować 58 mln zł.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podkreśla, że brak oświetlenia ulicznego to jeden z częstszych problemów zgłaszanych przez mieszkańców miasta. Dlatego też pół roku temu władze Gdańska zleciły przeprowadzenie inwentaryzacji nieoświetlonych ulic. Na tej podstawie powstała lista 508 lokalizacji i to właśnie te miejsca zostaną w przyszłości oświetlone.

Program „Jaśniejszy Gdańsk” będzie realizowany do 2025 roku i obejmie montaż ponad 6 tys. punktów świetlnych. Inwestycja została podzielona na kilka etapów. W pierwszym – w latach 2016-2017 – oświetlonych zostanie 38 lokalizacji. Koszt tego etapu to 5 mln zł. Drugi etap, realizowany w latach 2017-2018, to kolejne 58 lokalizacji i wydatki rzędu 7 mln zł. W latach 2016-2018 zostanie oświetlonych łącznie około 36 km ulic i ciągów pieszych. Zakończenie prac w ramach kolejnych etapów nastąpi do 2025 roku i obejmie ponad 400 lokalizacji.

Realizacją oświetlenia będzie się zajmować Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, która w tym celu będzie współpracować ze spółkami odpowiedzialnymi za dostarczanie energii elektrycznej: Energa Operator i Energa Obrót.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas