FacebookGoogle+

Eaton udostępnia technologię Advancion firmy AES

Koncern Eaton zapowiedział w połowie października udostępnienie akumulatorowej platformy magazynowania energii Advancion firmy AES. Platforma ta jest podstawą zintegrowanych systemów magazynowania energii firmy Eaton i pozwala sprostać potrzebie zapewnienia stabilności sieci elektroenergetycznej i zarządzania infrastrukturą wykorzystywaną do zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania na energię.

Gotowe do użytku systemy magazynowania energii Advancion Eaton będzie dostarczał przedsiębiorstwom z branży energetycznej, wielkim zakładom przemysłowym i handlowym, niezależnym producentom i operatorom sieci przesyłowych (początkowo w Europie Środkowo-Wschodniej, krajach skandynawskich, Wielkiej Brytanii i niektórych krajach Afryki, w tym RPA i Maroku), zapewniając jednocześnie wsparcie i długofalową kooperację.

Advancion

System Advancion

Advancion umożliwia przedsiębiorstwom z branży energetycznej i operatorom sieci przesyłowych zmniejszenie inwestycji systemowych poprzez strategiczne rozmieszczenie systemów magazynowania energii i optymalizację systemów dystrybucji. Ponadto system ten zapewnia kompletną technologię akumulatorową, która poprawia stabilność sieci i odbiera z niej energię w przypadku jej nadprodukcji. Rozwiązanie to stanowi alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań problemu szczytowego zapotrzebowania na energię.

System Advancion 4, charakteryzuje się kompaktową konstrukcją, zoptymalizowanym designem i rozproszonym systemem sterowania. Technologia łączy oprogramowanie najnowszej generacji, sprzęt i architekturę składającą się z zestawu baterii litowo-jonowych, które w ramach standardowej konfiguracji można dostosować do zapotrzebowania: od mniej niż 100 kW do ponad 1000 MW i od 15 minut do ponad czterech godzin pracy bez konieczności wprowadzania zmian konstrukcyjnych.

Instalacja Advancion w wielkich zakładach przemysłowych i firmach handlowych zapewnia szeroki wachlarz korzyści, w tym możliwość uzyskania znacznych oszczędności na wydatkach związanych z energią elektryczną i jej przesyłem poprzez zarządzanie popytem i rozkład obciążeń. Advancion umożliwia klientom zwiększenie produkcji, zużycia energii na potrzeby własne oraz sprzedaż energii odnawialnej lub redukcję ograniczeń na poziomie sieci.

Advancion zapewnia też ciągłość przesyłu i chroni wrażliwe urządzenia przed fluktuacjami lub zanikami energii poprzez natychmiastowe włączenie zasilania awaryjnego i samoczynne uruchamianie generatorów z silnikiem Diesla.

Eaton będzie się początkowo skupiać na dostarczeniu technologii Advancion kluczowym krajom i rynkom w krajach Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (EMEA).

Advancion to wysoce elastyczna technologia, która odpowiada na wiele potrzeb rynku. Ma na przykład szczególne zastosowanie w krajach ze słabo rozwiniętą siecią, w których zapewnia stałe zaopatrzenie w energię elektryczną, podczas gdy w innych krajach może odciążyć przeciążone linie energetyczne. W niektórych sektorach przemysłu ciężkiego, takich jak górnictwo, magazynowanie energii stanowi nieocenione rozwiązanie umożliwiające przechowywanie energii w rejonach oddalonych od ośrodków miejskich – uważa Cyrille Brisson, wicedyrektor ds. marketingu w Eaton Electrical w krajach EMEA.

Innym rynkom, które mają do czynienia z licznymi przerwami w dostawach energii odnawialnej w sieci, technologia Advancion ma do zaoferowania bardzo skuteczne środki służące stabilizacji i równoważeniu obciążenia. Magazynowanie energii może odegrać kluczową rolę w procesie zwiększania udziału energii odnawialnej i rozwoju inteligentnych sieci w Europie – dodaje Cyrille Brisson.

Wdrożenia

Elastyczność projektu Advancion znajduje odzwierciedlenie w dwóch niedawnych komercyjnych wdrożeniach tej technologii w Europie. W Irlandii Północnej technologia Advancion, wykorzystywana w elektrowni Kilroot w Carrickfergus, zapewnia 10 MW zmagazynowanej energii połączonej wewnętrzną siecią. Technologia ta stanowi opartą na akumulatorach alternatywę dla tradycyjnych bloków szczytowych i zapewnia północnoirlandzkiej gospodarce niezawodny, inteligentny i konkurencyjny pod względem kosztów sposób na utrzymanie niezawodnego i niskoemisyjnego systemu energetycznego.

W Holandii 10-megawatowy magazyn Advancion ulokowany w samodzielnym zakładzie w Vlissingen zapewnia operatorowi przesyłowemu, firmie TenneT, wzmocnioną stabilność sieci. Pozwala to na częściowe uniezależnienie się od dużych, konwencjonalnych elektrowni.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas