Facebook

Program Simaris Project 3.0 firmy Siemens

OkladkaES_09_2013Wraz z pojawieniem się nowej wersji oprogramowania Simaris Design 7.0 firma Siemens równolegle wprowadziła nową wersję programu Simaris Project 3.0. Stanowi on niezależne narzędzie, które jednak jest ściśle powiązane z programem Simaris Design. Obie aplikacje tworzą razem pakiet dający szerokie wsparcie w pracy projektanta instalacji elektrycznych.

Na proces projektowania instalacji elektrycznej budynku, hali magazynowej lub obiektu przemysłowego – poza wykonywaniem obliczeń systemu zasilania w energię elektryczną, które prowadzą do właściwego doboru kabli i przewodów oraz urządzeń zabezpieczających – składa się także określenie przez projektanta wielkości rozdzielnicy SN, transformatora oraz rozdzielnicy głównej nN. Dane te potrzebne są do określenia wielkości pomieszczeń na urządzenia systemu zasilania. Dobór wielkości pomieszczeń potrzebnych do zabudowy rozdzielnicy SN, transformatora oraz rozdzielnicy głównej nN jest istotnym elementem procesu projektowego. Wielkości tych pomieszczeń muszą być określone już na etapie projektu budowlanego.

Definicja projektu

Definicja projektu

Cel działania programu

Głównym, ale nie jedynym zadaniem programu Simaris Project jest dobór rozdzielnicy SN, transformatora SN/nN, rozdzielnicy głównej oraz rozdzielnic wydziałowych. Dzięki temu w prosty i szybki sposób projektant może określić wielkości pomieszczeń energetycznych w obiekcie. Elementem wyjściowym programu są rysunki elewacji i posadowienia rozdzielnic oraz rysunki wymiarowe transformatorów.
Program dostarcza również dane wymagane dla konstrukcji obiektu, tj. ciężary rozdzielnic i transformatorów oraz zyski ciepła rozdzielnic, które są istotne do określenia wymogów związanych z wentylacją pomieszczeń technicznych.

Struktura projektu

Struktura projektu

Kolejnym istotnym elementem, który otrzymuje się po dobraniu elementów systemu zasilania, są ceny budżetowe rozdzielnic i transformatorów. Można określić również ceny szynoprzewodów, jeżeli są przewidziane do systemu zasilania, rozdziału bądź dystrybucji energii elektrycznej. Kwoty za poszczególne elementy systemu elektroenergetycznego obiektu są niezbędne do stworzenia kosztorysu inwestorskiego, który również jest elementem projektu budowlanego, a z punktu widzenia inwestora elementem najważniejszym. Otrzymane ceny są wartościami budżetowymi, które określają kwoty, jakie inwestor musi zabezpieczyć na poczet przyszłej inwestycji, nie są natomiast ofertą cenową w myśl prawa handlowego.

Konfiguracja rozdzielnicy SN

Konfiguracja rozdzielnicy SN

Współpraca z Simaris Design

Simaris Project jest narzędziem niezależnym. Udostępnia pełną funkcjonalność i pozwala konfigurować i modyfikować poszczególne elementy systemu zasilania. Dodatkowo jednak inżynierowie firmy Siemens opracowali możliwość współpracy z programem Simaris Design poprzez plik wymiany danych. Dobrane urządzenia i aparaturę w programie Simaris Design, Simaris Project zaimportuje i pozwoli na automatyczną konfigurację rozdzielnic oraz dobór transformatorów i szynoprzewodów. Tak otrzymane dane wyjściowe można oczywiście zmodyfikować i dopasować do specyficznych wymagań projektowanego obiektu. Powoduje to znaczne ułatwienie i przyspieszenie pracy w zakresie doboru urządzeń stacyjnych, tym bardziej że dobór wielkości rozdzielnic zwykle przysparzał projektantom wielu problemów.

Wybór rozdzielnicy SN

Wybór rozdzielnicy SN

Obsługa

Dla ułatwienia pracy program proponuje cztery kroki w tworzeniu elementów systemu. W pierwszym definiowane są dane projektu oraz określona zostaje jego struktura, tj. następuje wybór elementów i ich ilości, poczynając od rozdzielnicy SN, a kończąc na podrozdzielnicy obiektowej. W kroku drugim dokonuje się konfiguracji elementów systemu. W trzecim i czwartym uzyskiwane są dane wynikowe, tj. kwoty budżetowe oraz dokumentacja techniczna.

Konfiguracja rozdzielnicy SN
Podczas doboru rozdzielnicy SN, do dyspozycji są trzy typy tego urządzenia. Pierwsza to rozdzielnica w izolacji gazowej SF6 typu 8DJH o prądzie znamionowym do 630 A, druga to rozdzielnica w izolacji powietrznej typu Simosec o prądzie znamionowym do 1 250 A, trzeci typ to rozdzielnica NXPlus C w izolacji gazowej SF6 o prądzie znamionowym do 2 500 A. Dwie pierwsze przeznaczone są dla systemów rozdziału wtórnego, trzecia dla systemów pierwotnego rozdziału energii. Po wybraniu właściwego typu i określeniu danych prądowych i napięciowych do dyspozycji projektanta są wszystkie rodzaje pól dla danego typu rozdzielnicy SN. Przeciągając myszką z lewego okna do prawego szablon właściwego pola, wstawia się widok elewacji tego pola. W identyczny sposób postępuje się z kolejnymi polami rozdzielnicy SN.

Dobór transformatora
Do wyboru są trzy typy transformatorów SN/nN:
• transformator suchy żywiczny typu Geafol o mocy w zakresie od 100 do 3150 kVA,
• transformator olejowy hermetyczny o mocy w zakresie od 50 do 2500 kVA,
• transformator z konserwatorem o mocy w zakresie od 50 do 2500 kVA.
Transformatory są dostępne w wersji standardowej i niskostratnej.

Konfiguracja rozdzielnicy głównej nN
Jako rozdzielnicę główną program domyślnie proponuje model Sivacon S8. Jest to rozdzielnica z badaniem typu zgodnie z normą IEC 61439-2, o prądzie znamionowym do 7 000 A, krótkotrwałym prądzie zwarciowym Icw (1 s) do 150 kA, na napięcie pracy do 690 V AC. Dodatkowo możliwe jest wykonanie łukochronne zgodnie z IEC 61641. Szczegółowe omówienie tej rozdzielnicy wymaga osobnego opracowania, w tym przypadku najistotniejsze są aspekty dotyczące procesu konfigurowania. Sivacon S8 to rozdzielnica o elastycznej i nowatorskiej konstrukcji. Skutkuje to mnogością wykonań, co powoduje, że jej dobór najlepiej powierzyć specjalistom firmy Siemens lub dobrać ją automatycznie poprzez plik wymiany danych. Można oczywiście skonfigurować ją indywidualnie, przy czym program nie pozwoli na wprowadzenie niedopuszczalnych i niemożliwych rozwiązań. Doboru ręcznego dokonuje się poprzez wybór aparatury zabezpieczeniowej w lewym oknie, a następnie przeciągnięcie myszką do prawego pola listy urządzeń. Po wstawieniu wszystkich aparatów i określeniu ich ilości należy wybrać zakładkę Widok elewacji i przeprowadzić dobór elewacji rozdzielnicy.

Dobór trafo

Dobór trafo

Dobór szynoprzewodów
Do dyspozycji jest cały typoszereg szynoprzewodów w zakresie prądowym od 25 do 6 300 A. Po wybraniu określonego typu konfiguracja ogranicza się do określenia jego długości i dobrania dodatków potrzebnych do uzyskania ceny budżetowej.

Konfiguracja podrozdzielnic
Tworzenie elewacji podrozdzielnic jest co do zasady analogiczne do tworzenia rozdzielnicy głównej. Należy wybrać właściwy typ rozdzielnicy, a głównymi kryteriami są prąd znamionowy i minimalne wymiary zewnętrzne rozdzielnicy. Do dyspozycji są rozdzielnice typu Alpha w zakresie prądowym od 63 do 1 250 A.

Definiowanie danych RGnn

Definiowanie danych RGnn

Budżet
Wybierając zakładkę Budżet, uzyskuje się informację o konieczności skontaktowania się z przedstawicielem firmy Siemens. Spowodowane jest to wymogami bezpieczeństwa i tym, że projektant oczekuje, aby to producent podał kwoty budżetowe tych urządzeń. Ponadto projektant zwykle nie zna szczegółów konstrukcyjnych rozdzielnic i oczekuje wsparcia w tym zakresie.

Elewacja rozdzielnicy RGnn

Elewacja rozdzielnicy RGnn

Eksport dokumentacji
Ostatnią zakładką jest Eksport dokumentacji. Istnieje kilka sposobów eksportu danych wyjściowych. Pierwszą możliwością jest eksport kompletnego raportu końcowego. Otrzymuje się wówczas edytowalny plik tekstowy z rozszerzeniem RTF, który można otworzyć np. programem Word. Znajduje się w nim opis techniczny rozdzielnicy SN, transformatorów, rozdzielnicy głównej nN, podrozdzielnic i szynoprzewodów, szczegółowe dane techniczne dobranych urządzeń, w tym m.in. znamionowe dane elektryczne, wymiary zewnętrzne rozdzielnic i transformatorów, ich wagi całkowite potrzebne do doboru konstrukcyjnego obiektu, waga całkowita każdego z szynoprzewodów, straty mocy transformatorów oraz rozdzielnic nN potrzebne do określenia sposobu wentylacji pomieszczeń i wiele innych.
Eksport widoków pozwala na zapisanie plików w formacie dxf z danymi technicznymi, elewacjami rozdzielnic i transformatorów oraz schematami jednokreskowymi rozdzielnic.

Eksport dokumentacji

Eksport dokumentacji

Podsumowanie

Simaris Project 3.0 to program opracowany jako funkcjonalne narzędzie dla projektantów instalacji elektrycznych. Oferuje prostotę obsługi oraz możliwość współpracy z programem obliczeniowym Simaris Design. Generuje i udostępnia szereg użytecznych danych, poczynając od elewacji rozdzielnic poprzez dane konstrukcyjne, a kończąc na kosztach zastosowanych rozwiązań.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Siemens

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas