Facebook

Enea zadowolona z parametrów finansowych transakcji z Engie

Engie International Holdings przekazało Enei wyliczenie tzw. Wstępnej Ceny Sprzedaży 100% akcji spółki Engie Energia Polska (EEP), właściciela Elektrowni Połaniec. To jeden z ostatnich elementów prowadzących do finalizacji transakcji i zakupu akcji.

Wstępna Cena Sprzedaży 100% akcji EEP uwzględnia przeprowadzone w lutym tego roku całkowite oddłużenie spółki oraz szacowany poziom kapitału obrotowego na 31 grudnia 2016 r. i została ustalona na poziomie 1 264 mln zł. Na podstawie przekazanych przez EEP danych, według stanu na 31 grudnia 2016 r. Wstępna Cena Sprzedaży wyznacza wartość przedsiębiorstwa Engie Energia Polska na poziomie 995 mln zł.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z parametrów finansowych tej transakcji. Elektrownia Połaniec będzie dla Enei cennym aktywem. Nasza Grupa przejmuje zmodernizowaną spółkę bez żadnego zadłużenia, ze znaczącym dodatnim kapitałem obrotowym, w którą dotychczasowy właściciel zainwestował w ciągu ostatnich pięciu lat 1,3 mld zł – oznajmia Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Elektrownia Połaniec to jeden z najefektywniejszych wytwórców energii elektrycznej w Polsce, który w ostatnich pięciu latach zrealizował wart łącznie ponad 1,3 mld złotych intensywny program modernizacyjny. Modernizacje przedłużyły funkcjonowanie elektrowni o 20 lat, zwiększając sprawność produkcji energii oraz dostosowując urządzenia wytwórcze do obowiązujących standardów środowiskowych, w tym do wymagań dyrektywy IED. Ważną częścią elektrowni jest nowoczesny blok biomasowy o mocy ponad 200 MW, który produkuje „zieloną energię” w oparciu o biomasę pochodzącą od lokalnych dostawców.

Engie Energia Polska to w tej chwili piąty największy producent energii w Polsce. Z elektrownią w Połańcu o mocy 1,9 GW, firma odpowiada za 5% produkcji energii w kraju.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas