Facebook

Systemy szynoprzewodowe Sivacon 8PS firmy Siemens

OkladkaES_08_2013Systemy szynoprzewodów Sivacon 8PS pozwalają realizować nowoczesne i przyszłościowe rozwiązania dla przesyłu i rozdziału energii elektrycznej. Ich niskie obciążenia ogniowe, wysoka wytrzymałość zwarciowa, jak również łatwe projektowanie i szybki montaż zapewniają szereg korzyści w porównaniu do instalacji kablowych.

Nowoczesnym instalacjom elektrycznym w komercyjnych obszarach rynku stawiane są rozliczne wymagania, z których najważniejsze to:
• łatwe i przejrzyste projektowanie oraz instalacja,
• długa żywotność,
• wysoka dostępność,
• niskie obciążenie ogniowe,
• możliwość elastycznego dopasowania do zmian w budynku.
Te wymagania spełnione są w większości przez zastosowanie odpowiednich systemów szynoprzewodowych. Systemy tego rodzaju są stosowane do przesyłu energii pomiędzy transformatorami, rozdzielnicami głównymi, dalej do podrozdzielnic i ostatecznie, poprzez różnorodne skrzynki odpływowe, do odbiorcy końcowego.
Systemy szynoprzewodowe Sivacon 8PS umożliwiają elastyczne dopasowanie zasilania energią do zmieniających się warunków produkcji, ustawienia maszyn i relokacji urządzeń bez konieczności przerw w pracy zakładu. Nowe linie zasilające mogą być łatwo i oszczędnie przebudowane (np. podczas przemieszczenia urządzeń i odbiorników) przy wykorzystaniu istniejących elementów.

 Dowolnie dostosowane  skrzynki odpływowe  systemu Sivacon  zapewniają elastyczność zasilania

Dowolnie dostosowane skrzynki odpływowe systemu Sivacon zapewniają elastyczność zasilania

Systemy Sivacon 8PS

Systemy szynoprzewodowe Sivacon BD01 i BD2 firmy Siemens znajdują szerokie zastosowanie dla prądów do 1250 A. Jako elastyczne zasilanie małych zakładów przemysłowych i sklepów sprawdza się system BD01, a jako uniwersalne rozwiązanie dla dużych mocy w niewielkiej przestrzeni zabudowy stosowany jest system BD2. W przypadku prądów znamionowych powyżej 1250 A stosowane są systemy szynoprzewodów LX, LD oraz LR.

System BD01
System BD01 (od 40 do 160 A) bardzo dobrze nadaje się do zastosowań w małych zakładach przemysłowych oraz warsztatach w celu bezpiecznego dostarczenia energii do odbiorców oraz zasilania systemów oświetleniowych. Skrzynki odpływowe z zabezpieczeniami do 63 A są łatwe do zamocowania a ponadto posiadają zabezpieczenia przed nieprawidłowym montażem. Mogą być instalowane w dowolnym miejscu szynoprzewodu wyposażonego w gniazda odpływowe, dzięki czemu zapewniają dużą elastyczność. Spory asortyment skrzynek odpływowych pozwala znaleźć właściwe rozwiązania dla danej aplikacji. Moduły kątowe umożliwiają zmianę prowadzenia ciągu szyn w dowolnym kierunku, co umożliwia szybkie i elastyczne dopasowanie instalacji do struktury architektonicznej budynku. Dobór komponentów jest bardzo prosty. Do wyboru są moduły szynoprzewodowe z gniazdami odpływowymi w odstępach 0,5 lub 1 m. Wysoki stopień ochrony do IP55 (ochrona przed zalaniem) jest akceptowany w każdym budynku, także w ciężkich warunkach otoczenia.
Konstrukcja gniazd odpływowych gwarantuje uniknięcie błędów podczas montażu. Podłączanie skrzynek odpływowych jest bezpieczne dla personelu wykonującego te czynności. Gniazda odpływowe otwierają się automatycznie podczas wtykania skrzynki odpływowej, jak również zamykają się po jej zdemontowaniu. Kodowane gniazda odpływowe ułatwiają przyporządkowanie odbiorów. Ponadto w systemach Sivacon 8PS dostępne są oprzewodowane skrzynki odpływowe, które mogą być wyposażone indywidualnie w aparaturę zabezpieczeniową i gniazda wtyczkowe. Pokrywa łączeniowa ze zintegrowaną kompensacją zapewnia proste projektowanie i obsługę.
System BD01, w którym elektryczne i mechaniczne połączenie odcinków szynoprzewodu odbywa się w czasie jednej operacji, oszczędza czas przy instalacji i tym samym znacznie obniża koszty montażu instalacji.

System BD2
System BD2 (160 do 1250 A) przeznaczony jest do bezpiecznego i elastycznego dostarczania energii do odbiorów średnich mocy oraz oferuje skrzynki odpływowe w zakresie do 530 A. Zarówno w tym systemie, jak i przy wszystkich systemach szynoprzewodów Siemensa, rozwiązania można zrealizować przy pomocy pojedynczych modułów wspólnie połączonych, tak, aby sprostać indywidualnym wymaganiom. Odcinki szynoprzewodu o różnej długości oraz elementy narożne, jak również elastyczne elementy do zmiany kierunku pozwalają na optymalne dostosowanie się do różnorodnych struktur budynku. Do zapewnienia dużej elastyczności służą regularnie rozmieszczone punkty odpływowe, natomiast nieskomplikowany i szybki montaż uzyskano dzięki blokom zaciskowym ze zintegrowaną kompensacją wydłużenia (zaciski wtykowe do 400 A i zaciski ze złączem jednośrubowym powyżej 400 A). Duża liczba wstępnie przygotowanych skrzynek odpływowych z różnorodnym wyposażeniem umożliwia uniwersalne wykorzystanie systemu BD2. Zwarta budowa pozwala oszczędzić miejsce przy pionowym prowadzeniu szynoprzewodów w szybach. Dzięki modułowej budowie systemu projektowanie, wybór komponentów jak również magazynowanie są bardzo proste.
Łatwy i prosty montaż, sprawdzone bariery ogniowe i wytrzymałość w przypadku wystąpienia pożaru zapewniają wysokie bezpieczeństwo, przez co system BD2 jest optymalnym rozwiązaniem dla zasilania w energię budynków wielopiętrowych, urządzeń w przemyśle, jak również odbiorów na statkach.
Zdolności komunikacyjne systemu BD2 pozwalają na zdalne sterowanie i kontrolę. Dzięki temu uzyskuje się wysoki stopień przejrzystości stanów łączeniowych i zdecentralizowane zapisy danych z pracy urządzeń i zużycia energii, które mogą być przetwarzane centralnie. Takie możliwości są podstawą do energooszczędnego działania urządzeń i systemów.

Podsumowanie

System szynoprzewodów Sivacon 8PS zapewnia pełne bezpieczeństwo. Wszystkie warianty posiadają pełne badania typu (TTA) zgodnie z IEC/EN 60439-1 i -2. Przetestowane bariery ogniowe zapewniają dodatkową ochronę przed rozprzestrzenianiem się ognia i dymu w przypadku pożaru. Istotną korzyścią dla rozwiązań opartych na szynoprzewodach jest o wiele mniejszy spadek napięcia w porównaniu z instalacjami kablowymi. Także pole elektromagnetyczne, jakie wytwarza system szynoprzewodowy, jest znacznie niższe niż wytwarzane przez kable. Rozwiązania bazujące na systemach szynoprzewodowych zapewniają wysokie bezpieczeństwo i wytrzymałości zwarciowe przebadane zgodnie z normą IEC EN 60439-1/-2. Kolejnym argumentem na korzyść Sivacon 8PS jest jego elastyczność przy zmianach i rozbudowie – instalacja może być bezproblemowo przebudowana, a czasy przestoju zostają wyraźnie skrócone.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Siemens

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas