FacebookGoogle+

Energa uruchomiła pierwszy na Pomorzu inteligentny parking

W Pelplinie na Pomorzu ruszył pilotażowy inteligentny system parkowania. Ułatwia on kierowcom znalezienie wolnego miejsca parkingowego, redukuje zbędny ruch pojazdów i powstawanie korków. Tę nową, pilotażową usługę spółka Energa Oświetlenie adresuje do gmin, które chcą się uporać z problemem coraz bardziej zatłoczonych centrów miast.

Inteligentny parking pomoże kierowcom szybko znaleźć wolne miejsce parkingowe. Za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie kierowca otrzyma informację o wolnych miejscach i ich lokalizacjach. Funkcjonalność pozwala na poprowadzenie użytkownika za pomocą mapy do docelowego miejsca parkingowego. System jest w stanie rozpoznać wielkość samochodu i skierować do najlepszego dla niego miejsca. Użytkownik może ustawić w aplikacji swoje preferencje parkowania, np. wielkości swojego samochodu, rodzaju miejsca czy też wybrać konkretną lokalizacje parkingu. Jeśli miejsce zostanie zajęte, aplikacja skieruje go do najbliższego wolnego.

Aplikacja SmartParking jest już dostępna na platformie Android, w sklepie Google Play. inUżytkownikom systemu iOS zostanie udostępniona w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

System docelowo będzie również monitorował bezpieczeństwo na parkingach i zawiadomi służby oraz właściciela auta, gdyby została podjęta próba kradzieży. Gdy opcja jest włączona, a auto poruszy się, użytkownik otrzyma natychmiast powiadomienie w postaci komunikatu push lub smsa. System docelowo będzie reagował także na stłuczki parkingowe i powiadamiał użytkownika o zajściu w przypadku zapalenia się świateł awaryjnych. Partnerem technologicznym wdrożenia jest polska firma Comarch.

Realizacja przedsięwzięcia pod nazwą „Inteligentny i Bezpieczny Parking w Pelplinie” trwała trzy miesiące. Systemem objętych jest na razie 60 miejsc parkingowych zlokalizowanych w trzech punktach miasta.

Elementy platformy

W skład platformy Inteligentny Parking wchodzi:

  • zespół kamer zamontowanych na słupach oświetleniowych i podłączonych do sieci internetowej,
  • inteligentna analityka obrazu (Algorytm IVA),
  • aplikacja na telefon komórkowy typu smartfon.

Zadaniem kamer, które są „oczami” całego systemu, jest całodobowe dostarczanie niezakłóconego obrazu znajdującego się w ich polu widzenia. Od liczby kamer oraz zakresu, który one obejmują, zależy niezawodność oraz precyzja całego systemu. Informacja video dostarczana przez kamery jest analizowana przez program komputerowy posiadający cechy sztucznej inteligencji. Algorytm IVA (Intelligence Video Analytics) jest „mózgiem” platformy.

Nowe funkcje w przyszłości

Platforma pozwoli w przyszłości wprowadzić nowe funkcje, które będą wykorzystywane przez służby miejskie. Zostaną one zaalarmowane w przypadku, kiedy system zidentyfikuje pozostawiony bez opieki przedmiot (próba zamachu terrorystycznego) czy rozpozna zagrożenia życia lub zdrowia człowieka (leżący bez ruchu człowiek na drodze). Służby miejskie otrzymają również informacje o pozostawieniu pojazdów w miejscach niedozwolonych, zastawieniu wjazdów czy blokowaniu ścieżek rowerowych.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas