FacebookGoogle+

Lego zasilane w całości z OZE

Duński producent klocków Lego poinformował, że jest obecnie firmą w całości zasilaną energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, a ten cel zrealizował kilka lat przed planowanym terminem.

W 2012 roku  duńska firma podjęła decyzję o zainstalowaniu lub przejęciu potencjału odnawialnych źródeł energii wynoszącego 160 MW. Obecnie udało się to zrealizować za sprawą uruchomienia położonej na Morzu Irlandzkim ogromnej morskiej farmy wiatrowej Burbo Bank, której moc sięga 258 MW i w której fundusz Kirkbi będący właścicielem marki Lego posiada 25-procentowy udział. 50 proc. udziałów należy do duńskiego koncernu energetycznego Dong Energy, a pozostałe 25 proc. do duńskiego funduszu emerytalnego PKA.

Ponadto Lego Group posiada 31,5 proc. udziałów w morskiej farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 1, która jest położona na wodach terytorialnych należących do Niemiec i której moc sięga 312 MW. W tej inwestycji również dominującym udziałowcem jest Dong Energy z połową udziałów, a pozostałe udziały ma Oticon Foundation.

W zakresie OZE Lego Group planuje także m.in. instalację fotowoltaiczną składającą się z 20 tys. paneli PV, która powstanie na jednej z fabryk w Chinach. Ta instalacja ma produkować około 6 GWh energii elektrycznej rocznie, a rozpoczęcie generacji ma nastąpić latem.

W sumie od 2012 r. duński koncern zainwestował w OZE ponad 900 mln dolarów. Lego Group chwali się, że cel przejścia na 100 proc. OZE osiągnęło trzy lata przed pierwotnie planowanym terminem.

Dodatkowo duński producent wdraża technologie mające na celu zmniejszenie zużycia energii. Dotychczasowy efekt to ograniczenie w ciągu ostatnich trzech lat o 16 proc. zużycia energii potrzebnej do produkcji klocków, których tylko w 2016 r. wyprodukowano 75 miliardów.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas