«
»
FacebookGoogle+

Autonomiczne e-autobusy będą wozić pasażerów w Wiedniu

Latem tego roku rusza w Wiedniu projekt badawczy mający na celu wprowadzenie inteligentnych, bezzałogowych autobusów do komunikacji miejskiej. Środki finansowe na rozwój projektu, który ma zwiększyć wydajność oraz niezawodność działania pojazdów bezzałogowych pochodzą z austriackiego Ministerstwa Transportu.

Na pierwszej w pełni automatycznej trasie w Wiedniu kursować ma mały autobus Navya Arma. Oferuje on miejsce dla maksymalnie 11 pasażerów, a napędzany jest silnikiem elektrycznym. Już dzisiaj pokonuje różne trasy próbne, ale zanim tym małym autobusem pojadą pasażerowie, muszą zostać podjęte pewne kroki m.in. dotyczące wszelkich czynników technologicznych i uregulowań prawnych.

Przy projekcie auto.Bus Seestadt współpracują: Wiener Linien czyli Wiedeńskie Linie Komunikacyjne, Austrian Institute of Technology, KFV – Kuratorium Bezpieczeństwa Transportu, TÜV Austria, jak również cAustria oraz francuski producent autobusów Navya.

Bezzałogowe autobusy będą wozić pasażerów na liniach miejskich w nowej dzielnicy Wiednia – Seestadt Aspern. Seestadt Aspern wybudowana na północnym wschodzie miasta to pierwszy zakrojony na tak dużą skalę projekt urbanistyczny opierający się na ideach Smart City. Powstające tam budynki, takie jak np. pierwszy na świecie drewniany wieżowiec, mają wykorzystywać najnowsze technologie i odnawialne źródła energii. Dopełnieniem idei Smart City w Seestadt Aspern ma być zrównoważony i inteligentny transport publiczny wykorzystujący m.in. autobusy bezzałogowe. Autonomiczne e-autobusy mają zacząć wozić pasażerów już w roku 2019.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas