Facebook

Stojan generatora dotarł do Elektrowni Turów

Do Elektrowni Turów dotarł stojan generatora nowobudowanego bloku energetycznego o mocy 450 MW netto. Transport z zakładów Hitachi w Japonii do Europy odbył się drogą morską, a następnie transportem kolejowym. Ostatnim etapem tej podróży jest rozładunek stojana generatora na terenie budowy i jego transport na przygotowany fundament.

Stojan to jeden z kluczowych elementów nowo budowanego bloku w Elektrowni Turów. Transport drogą morską rozpoczął się w Japonii 20 kwietnia, a zakończył 20 czerwca w Gdyni. Aktualnie wykonawca przygotowuje się do transportu pozostałych elementów turbozespołu, które będą dowożone na teren budowy zgodnie z zapotrzebowaniem i postępującym stanem zaawansowania prac.

Transport stojana do Turowa był nie lada wyzwaniem. Jego waga to aż 320 ton, natomiast całkowita masa kompletnego generatora to około 420 ton. Dzięki szeregowi wcześniejszych analiz i uzgodnień transport z Japonii do Gdyni, a następnie na plac budowy dotarł bezpiecznie i bez najmniejszych zakłóceń – mówi Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Generator, który będzie pracować w Elektrowni Turów będzie okapturzony czyli odpowiednio uszczelniony, chłodzony wodorem i cylindrycznym wirnikiem. Ułożenie skrzydeł wirnika pod odpowiednim kątem pozwoli na przewietrzanie własne generatora. Moc znamionowa generatora to 603 MVA, napięcie na zaciskach wynosi 21 kV, natomiast prędkość obrotowa to 3000 obr./min.

Budowany blok energetyczny zastąpi wycofane z eksploatacji jednostki starszej generacji (bloki nr 8, 9, 10 o łącznej mocy zainstalowanej około 600 MWe) i pozwoli na odbudowanie mocy Elektrowni Turów do około 2 tys. MWe. Po uruchomieniu blok będzie produkować energię, która wystarczy do zaspokojenia potrzeb około 1 mln gospodarstw domowych. Inwestycja jest jednym z elementów optymalizacji sposobu wykorzystania całego kompleksu wydobywczo-energetycznego Turów, w tym również zagospodarowania dostępnych złóż węgla. Budowa nowoczesnej jednostki będzie kosztować około 4,3 mld zł. Zgodnie z harmonogramem planowany termin oddania bloku do eksploatacji to II kwartał 2020 roku. Eksploatację bloku przewidziano na okres około 30 lat, a planowane zakończenie eksploatacji zbiegnie się z wyczerpaniem zasobów węgla brunatnego kopalni Turów.

Budowa tej nowoczesnej jednostki w obchodzącej w tym roku jubileusz 55-lecia istnienia Elektrowni Turów, jest jednym z ważniejszych projektów programu inwestycyjnego Grupy Kapitałowej PGE.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas