FacebookGoogle+

ABB przejmie GE Industrial Solutions

Koncern ABB ogłosił przejęcie GE Industrial Solutions, globalnego biznesu firmy GE w zakresie rozwiązań elektryfikacji. GE Industrial Solutions posiada siedzibę w Atlancie, w Georgii i zatrudnia około 13 500 pracowników na świecie. W 2016 roku obroty biznesu wyniosły około 2,7 mld USD, marża operacyjna EBITDA około 8 proc., a marża operacyjna EBITA – około 6 proc. Firma utrzymuje relacje z klientami w ponad 100 krajach oraz posiada zainstalowaną bazę produktów, której znaczna część znajduje się w Ameryce Północnej – największym rynku ABB.

ABB przejmie GE Industrial Solutions za 2,6 mld USD. Transakcja wpłynie na wzrost zysku operacyjnego w ciągu roku. ABB oczekuje, że efekt synergii kosztowej przyniesie około 200 mln USD oszczędności w perspektywie 5 lat, co będzie kluczowe, aby GE Industrial Solutions osiągnął sprawność porównywalnych firm w branży. Jako część transakcji oraz element tworzenia wartości, ABB oraz GE zgodziły się na ustanowienie długoterminowej współpracy w zakresie strategicznych dostaw produktów GE Industrial Solutions oraz produktów ABB, które obecnie pozyskuje GE.

Przejęcie GE Industrial Solutions umacnia naszą drugą pozycję na świecie w obszarze elektryfikacji i zwiększa dostęp do atrakcyjnego rynku północno-amerykańskiego. W połączeniu z długoterminową współpracą w zakresie strategicznych dostaw, ta transakcja tworzy istotną wartość dla naszych akcjonariuszy. Razem z zespołem GE Industrial Solutions będziemy ściśle przestrzegali realizacji naszych planów. Chcemy, aby ten biznes, już jako część globalnej rodziny ABB, ponownie osiągnął sprawność porównywalnych firm w branży. Wraz z tym kolejnym krokiem aktywnego zarządzania portfolio, kontynuujemy przesunięcie środka ciężkości ABB zgodnie ze strategią Next Level. Realizujemy to poprzez wzmocnienie konkurencyjności, głównie na rynku Ameryki Północnej, oraz poprzez zmniejszenie ryzyka w obszarze biznesów szybko reagujących na cykle koniunkturalne – powiedział prezes Grupy ABB Ulrich Spiesshofer.

Ta integracja łączy ze sobą zasoby dwóch uzupełniających się globalnych biznesów w zakresie zabezpieczeń i dystrybucji energii elektrycznej. ABB docenia wartość naszych pracowników, naszą wiedzę oraz zdolność do działania w segmentach, w których mamy ugruntowaną pozycję oraz doświadczenie. GE również odniesie korzyść wynikającą z rozszerzonej współpracy z ABB w zakresie strategicznych dostaw tam, gdzie obie firmy współpracują ze sobą – stwierdził John Flannery, prezes GE.

Biznes GE Industrial Solutions zostanie włączony do Dywizji Produktów i Systemów Elektryfikacji (EP) ABB. W ramach przejęcia, ABB uzyskała długoterminowe prawo do wykorzystywania marki GE. ABB nie zmieni zespołu zarządzającego GE Industrial Solutions, opierając się na jego doświadczonych siłach sprzedaży. Po sfinalizowaniu, transakcja będzie mieć początkowo negatywny wpływ na marżę zysku operacyjnego EBITA Dywizji EP. ABB planuje, że w 2020 roku Dywizja wróci do docelowej wartości marży, mieszczącej się w przedziale 15-19 proc.

Biorąc pod uwagę powyższe przejęcie, ABB zdecydowała, aby wstrzymać ogłoszony wcześniej program skupu akcji własnych.

Transakcja, która ma zostać sfinalizowana w I połowie 2018 roku, obecnie jest przedmiotem standardowych w takich przypadkach działań organów regulacyjnych. W procesie przejęcia funkcje doradców finansowych ABB pełnią Credit Suisse oraz Dyal Co., a doradcy prawnego – Davis Polk & Wardwell.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas