FacebookGoogle+

Inteligentny systemem zarządzania energią w Spodku

W Spodku i w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zostanie zainstalowany inteligentny system zarządzania energią elektryczną, oferowany przez Tauron w ramach programu pilotażowego. Do obu obiektów Tauron dostarcza energię elektryczną.

Nowe rozwiązanie technologiczne ma zoptymalizować pracę energochłonnych urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych w tych obiektach, tak aby funkcjonowały w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. W przyszłym roku Tauron zamierza udostępnić ofertę inteligentnego systemu zarządzania energią wszystkim zainteresowanym klientom biznesowym.

Jak zapewnia Tauron, system wpływa na obniżenie zużycia energii elektrycznej bez konieczności inwestowania w zakup droższych urządzeń o wyższej klasie energetycznej. Spółka zwraca uwagę, iż dla firmy zarządzającej potężnymi obiektami oznacza to, że może zaoszczędzić zarówno na wydatkach związanych z opłacaniem mediów, jak i na kosztach inwestycyjnych.

Sercem technologii, która optymalizuje energochłonne procesy jest system, który analizuje różne dane pomiarowe, np. pobór mocy, temperaturę wewnątrz i na zewnątrz obiektu czy liczbę osób przebywających w budynku. W oparciu o te i inne dane system na bieżąco wyznacza tryb pracy urządzeń. Dzięki temu wydajność wentylacji czy klimatyzacji dopasowana jest do warunków, które w danej chwili panują w obiekcie. Jeżeli warunki się zmieniają, system konfiguruje dla nich inny tryb pracy. Dzięki zaawansowanej technologii system pozwala nie tylko utrzymać komfortową temperaturę powietrza czy wilgotność, ale również obniżyć zużycie energii elektrycznej.

Oferowana przez Tauron usługa optymalizacji pracy energochłonnych procesów jest prowadzona w oparciu o system opracowany przy współpracy z partnerem technologicznym, firmą Virtual Power Plant. Technologia ta bazuje na metodyce Enabler DSR.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas