FacebookGoogle+

Duński Dong Energy zmieni nazwę na Orsted

Duński koncern energetyczny Dong Energy zmieni nazwę na Orsted, co jest elementem strategii zakładającej odejście od biznesu związanego z paliwami kopalnymi i przejście w całości na zieloną energetykę. Nową wizję rozwoju ma podkreślać nowa nazwa, pochodząca od nazwiska słynnego duńskiego naukowca.

Państwowy koncern energetyczny z Danii podjął podobną decyzję, jaką podjęły wcześniej inne największe europejskie koncerny energetyczne – francuski GDF i czy niemiecki RWE – które, zmieniając swoją strategię rozwoju w kierunku energetyki niskoemisyjnej, zdecydowały się również na zmianę nazwy.

Niemiecki koncern RWE w ubiegłym roku utworzył firmę innogy, która koncentruje się na produkcji energii ze źródeł odnawialnych, dystrybucji energii oraz obsłudze klientów końcowych. Konwencjonalne aktywa wytwórcze pozostały w RWE. Wcześniej podobny ruch wykonał francuski koncern energetyczny GDF Suez, który zmieniając swój model biznesowy w kierunku niskoemisyjnej energetyki, zdecydował się również na zmianę nazwy na Engie. Teraz w ich ślady idzie generujący roczne przychody na poziomie około 8 mld euro Dong Energy, który zmienia nazwę na Orsted.

Zmiana nazwy to element strategii państwowego koncernu energetycznego, który zapowiedział całkowite wycofanie się z biznesu związanego z paliwami kopalnymi. Już od kilku lat Duńczycy koncentrowali się przede wszystkim na inwestycjach w morską energetykę wiatrową, w czym są globalnym liderem.

Dekadę temu zaczęliśmy naszą transformację od czarnej do zielonej energii. Od tego czasu zredukowaliśmy konsumpcję węgla o 73 proc., decydując się na całkowite wycofanie z węgla do roku 2023. Staliśmy się globalnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej, z udziałem w rynku sięgającym 25 proc., produkując energię dla 9,5 mln ludzi. Naszą ambicją jest zwiększenie tej liczby do roku 2030 do 30 mln – komentuje duńska firma.

W ostatni piątek Dong Energy poinformował o sfinalizowaniu sprzedaży swoich działów zajmujących się wydobyciem i sprzedażą ropy i gazu. Nabywcą aktywów wycenianych na 1,3 mld USD jest brytyjska firma Ineos. Wraz ze sprzedażą działu Dong Energy Oil & Gas, do brytyjskiej firmy trafiło 430 pracowników. Tym samym nieaktualny stał się skrót DONG, którego rozwinięcie to Danish Oil and Natural Gas.

Orsted, nowa nazwa duńskiego koncernu pochodzi od nazwiska urodzonego w 1777 roku duńskiego profesora Hansa Christiana Ørsteda, który na kartach nauki zapisał się dzięki odkryciu zjawiska oddziaływania elektromagnetycznego. Na jego cześć jednostkę natężenia pola magnetycznego w układzie CGS nazwano ersted.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas