FacebookGoogle+

Saule pokazało moduł perowskitowy w formacie A4

Spółka Saule Technologies pokazała podczas dwudniowej konferencji IDTechEx Show! w Kalifornii moduł fotowoltaiczny wykonany w technologii perowskitowej, którego rozmiary odpowiadają formatowi A4. Polskie przedsiębiorstwo potwierdza tym samym, że w zakresie prac nad komercjalizacją tej technologii należy do ścisłej czołówki.

Podczas prestiżowej konferencji IDTechEx Show! możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć zyskało 10 startupów związanych z obszarami energetyki, motoryzacji czy Internetu rzeczy. Jedną z nich była polska firma Saule Technologies założona przez dr Olgę Malinkiewicz. Pracujące nad technologią perowskitową w laboratoriach we Wrocławiu przedsiębiorstwo może pochwalić się postępem, którego dotąd nie udało się osiągnąć innym firmom, których celem jest komercyjne zastosowanie technologii perowskitowej. Wiadomo, że pokazany moduł fotowoltaiczny został wykonany poprzez „wydrukowanie” warstwy perowskitowej na ultracienkiej, plastikowej folii.

Zwiększenie rozmiaru ogniw perowskitowych to jedno z największych wyzwań stojących przed firmami i naukowcami zajmującymi się tą technologią. Wytworzenie stabilnego, działającego modułu perowskitowego wielkości A4 było jednym z naszych najważniejszych osiągnięć w 2017 r. – powiedziała Olga Malinkiewicz.

Zaledwie kilkuletnie prace nad wykorzystaniem perowskitów do produkcji energii zaowocowały osiągnięciem sprawności porównywalnych do tych, które naukowcy pracujący nad powszechnie stosowanymi teraz w fotowoltaice ogniwami krystalicznymi wypracowali po kilkudziesięciu latach badań. Przeskalowanie rozwiązań perowskitowych na większe powierzchnie oraz zachowanie ich trwałości pozostaje dotąd główną barierą, która uniemożliwia skomercjalizowanie tej technologii w PV. Jak na razie czołowe ośrodki naukowe i firmy, które pracują nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice, chwaliły się opracowaniem głównie mikroskopijnej wielkości ogniw perowskitowych.

Saule podaje, że dzięki współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju udało jej się zbudować prototyp linii produkcyjnej. Spółka zapewnia, że nad przeniesieniem produkcji na poziom przemysłowy pracuje obecnie 20 naukowców z 11 krajów. Prototypowa, przemysłowa linia produkcyjna ma być gotowa jesienią przyszłego roku.

We wrześniu br. podczas konferencji poświęconej technologii perowskitowej, która odbyła się w Oksfordzie, Saule Technologies pochwaliło się efektami swoich badań, prezentując elastyczny moduł perowskitowy charakteryzujący się nieosiąganą dotąd odpornością na działanie wody.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas