FacebookGoogle+

Apple kupi energię z PV po rekordowo niskiej cenie

Koncern Apple podpisał długookresową umowę na zakup energii z ogromnej elektrowni fotowoltaicznej, dzięki której zasili jedną ze swoich serwerowni. Uzgodniona cena za energię jest niższa od cen osiąganych choćby na polskim rynku hurtowym.

Apple podpisał umowę na dostawy energii dla centrum serwerowego w Sparks w Nevadzie po rekordowo niskiej cenie wynoszącej jedynie 0,03099 USD/kWh, czyli w przeliczeniu na złotówki zaledwie ok. 0,11 PLN/kWh. W umowie podpisanej z operatorem farmy fotowoltaicznej o mocy 50 MW przyjęto założenie, że cena będzie powiększana co roku o 2 proc.

Farma fotowoltaiczna powstanie na terenie parku technologicznego w Washoe w Nevadzie, w bliskim sąsiedztwie centrum serwerowego Apple. Energię dostarczy operator NV Energy należący do związanego z amerykańskim miliarderem Warrenem Buffetem funduszu Berkshire Hathaway.

NV Energy ma już na koncie zawierane z reguły na 25 lat umowy PPA, na podstawie których będzie sprzedawać energię z fotowoltaiki po wyjątkowo niskich cenach – najniższe przyjęte dotąd stawki sięgały 0,0324 USD/kWh. Cena zawarta w umowie z Apple jest prawdopodobnie najniższą ceną za energię z fotowoltaiki wpisaną do umów PPA zawartych w Stanach Zjednoczonych.

Operator mający siedzibę w Las Vegas obecnie obsługuje 19 elektrowni geotermalnych, 16 elektrowni fotowoltaicznych, sześć hydroelektrowni, 5 elektrowni biomasowych i biogazowych, a także jedną farmę wiatrową. Łączna moc tych instalacji sięga 1,6 GW. W przyszłym roku NV Energy ma oddać do użytku m.in. dwie wielkie farmy fotowoltaiczne Techren Solar 1 i 2 o łącznej mocy 300 MW.

Kupując energię od NV Energy, Apple przybliży się do realizacji celu zasilania swoich operacji energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Wcześniej w tym roku Apple podpisał inną umowę PPA na zakup energii z OZE dla centrum serwerowego za 1,3 mld dolarów, które powstanie w stanie Iowa. Miesiąc wcześniej Apple informował o planach budowy kosztem 921 mln dolarów centrum serwerowego w Danii, które również będzie zasilane w całości energią ze źródeł odnawialnych.

Apple zaspokaja całość zapotrzebowania energią odnawialną m.in. w Chinach, gdzie amerykański koncern zainwestował dotąd m.in. w 40-megawatowy projekt farmy fotowoltaicznej. Produkowana przez nią energia odpowiada poziomowi konsumpcji generowanemu przez znajdujące się w Chinach 34 sklepy i 19 biur Apple. Z kolei w Singapurze Apple zainstalował systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 32 MW, które zlokalizowano na 800 dachach.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas