FacebookGoogle+

Greenway rozpoczyna realizację projektu NCE-AdvancedEvNet

Greenway Infrastructure Poland rozpoczął współfinansowany ze środków unijnych projekt o nazwie NCE-AdvancedEvNet. Jego celem jest rozbudowa sieci ładowania aut elektrycznych w miastach i na głównych trasach krajowych.

Projekt ma objąć główne korytarze transportowe kraju, a równocześnie wzmocnić sieć w dużych ośrodkach miejskich. W jego ramach zagęszczona zostanie sieć w tej chwili budowana przez Greenway – spółka zainstaluje 60 dodatkowych stacji szybkiego ładowania o mocy 50 kW. Dodatkowo powstaną pierwsze w Polsce ultraszybkie stacje ładowania (o mocy do 350 kW). Kolejnym elementem projektu jest wybudowanie 50 ładowarek półszybkich (do mocy 22 kW), które zainstalowane zostaną w węzłach przesiadkowych wybranych polskich miast. Kwota dofinansowania w ramach projektu wynosi 6 mln euro. Projekt ma zostać zrealizowany do połowy 2020.

W ramach tego projektu Greenway będzie współpracować z Miastem Gdynia. Zgodnie z podpisanym listem o współpracy, Gdynia i Greenway będą współpracowały w obszarze elektromobilności, w tym w celu zapewnienia miejsc do instalacji ładowarek na parkingach przy punktach przesiadkowych należących do miasta. Pozwolą one na naładowanie auta zaparkowanego przy węźle przesiadkowym, gdy jego właściciel przesiada się do komunikacji miejskiej.

Dzięki współpracy Gdynia zyska 6 punktów półszybkiego ładowania sfinansowanych przez Greenway w ramach środków z unijnego projektu Connecting Europe Facility. Spółka zamierza również zainstalować szybką ładowarkę ładującą mocą do 50 kW przy jednym z centrów handlowych w Gdyni. Kierowcy aut elektrycznych będą mieli do dyspozycji łącznie 7 stacji ładowania.

W wyniku realizacji unijnych projektów Greenway zamierza zainstalować w Polsce blisko 200 punktów ładowania pojazdów elektrycznych w ciągu najbliższych dwóch lat. Obecnie funkcjonuje już ponad 20 z nich zlokalizowanych między innymi w takich miastach jak: Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Warszawa czy Gdańsk.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas