FacebookGoogle+

Pierwsze biurowce z ogniwami perowskitowymi już w tym roku

Skanska jest pierwszym na świecie deweloperem, który będzie pokrywał biurowce półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Technologię dostarczy Saule Technologies. Pierwsze wdrożenia pilotażowe odbędą się w 2018 roku w Polsce.

Jeszcze w tym roku Skanska rozpocznie pilotażowy program pokrywania ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu fasad budynków i ekranów akustycznych. Tym samym będzie pierwszą firmą, która zastosuje tą technologię w budynkach komercyjnych i projektach budowlanych na wszystkich rynkach, na których prowadzi działalność: w Skandynawii, Europie i USA. Dzięki umowie licencyjnej Skanska posiada wyłączne prawa do wykorzystania technologii perowskitowej Saule Technologies w budownictwie komercyjnym.

Olga Malinkiewicz (po lewej), współzałożycielka i CTO w Saule Technologies oraz Katarzyna Zawodna, prezes spółek biurowych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej z ogniwem fotowoltaicznymi z perowskituOlga Malinkiewicz (po lewej), współzałożycielka i CTO w Saule Technologies oraz Katarzyna Zawodna, prezes spółek biurowych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej z ogniwem fotowoltaicznymi z perowskitu

– Ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu oferują nowe możliwości architektom i firmom budowlanym chcącym korzystać z energii słonecznej. Nasze moduły są lżejsze, cieńsze i znacznie bardziej elastyczne w wymiarze projektowym, niż najpopularniejsze ogniwa krzemowe. Możemy dostosować kształt, kolor i rozmiar modułów do potrzeb klienta i zainstalować je na każdej dostępnej powierzchni budynku, niekoniecznie na dachu – wyjaśnia Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO w Saule Technologies.

Perowskity to krystaliczne materiały, które mają ogromną szansę zdeklasować krzem dotychczas najpowszechniej stosowany w ogniwach fotowoltaicznych półprzewodnik. Saule Technologies już od 2014 roku pracuje nad zastosowaniem druku atramentowego do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych o dowolnym kształcie. Technika ta pozwala dostosować ogniwa słoneczne do różnych powierzchni.

Saule Technologies, we współpracy z wiodącymi uniwersytetami międzynarodowymi z Wielkiej Brytanii, Izraela, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, prowadzi zaawansowane badania nad zastosowaniem perowskitu na potrzeby pozyskiwania energii słonecznej i optoelektroniki. Dzięki japońskiemu inwestorowi, wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz kilku grantom badawczym o wartości ponad 20 mln euro zespół pracuje obecnie nad wielkoskalową prototypową linią produkcyjną.

– Współpraca z utalentowanymi naukowcami z Saule pozwala nam tworzyć budynki coraz bardziej wydajne energetycznie lub nawet samowystarczalne. Dotychczas nie było to możliwe na dużą skalę – podsumowuje Katarzyna Zawodna, prezes spółek biurowych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas