FacebookGoogle+

Elektrownia węglowa Eggborough w Wielkiej Brytanii zostanie zamknięta

Jedna z największych elektrowni węglowych Eggborough w Wielkiej Brytanii zostanie zamknięta przed rozpoczęciem kolejnego okresu grzewczego. Decyzja o przyspieszeniu zamknięcia obiektu, który liczy prawie 50 lat, zapadła po tym, jak nie udało się zawrzeć umowy z brytyjskim operatorem sieci National Grid, w ramach rynku mocy. Właścicielem obiektu jest czeski koncern EPH.

Czescy właściciele elektrowni Eggborough w North Yorkshire oświadczyli, że 48-letni obiekt nie będzie ekonomicznie opłacalny bez nowej umowy na dostawy energii w ramach tzw. rezerwy mocowej na wypadek wzmożonego popytu. Obecna umowa wygasa we wrześniu tego roku.

Zakład przekroczył już przewidywany czas funkcjonowania o ponad 20 lat. Zgodnie z ostatnimi planami miał on zostać zamknięty do 2025 r. Wynikało to z przepisów rządowych, które zakazują wytwarzania energii o wysokiej zawartości węgla w ramach dążenia do ograniczenia niebezpiecznych emisji gazów cieplarnianych.

Zamknięcie elektrowni będzie oznaczać utratę pracy dla 300 osób. Sam obiekt pokrywa około 5% rocznego zapotrzebowania na energię Wielkiej Brytanii, co pozwalało na dostawy energii do około 2 mln domów. Władze firmy będą pracować ze związkami zawodowymi nad procesem restrukturyzacji. Część pracowników pozostanie, gdyż będzie potrzebna przy etapie likwidacji obiektu.

Jednak to nie koniec produkcji energii w Eggborough. Firma złożyła już wniosek o pozwolenie na budowę na tym samym terenie nowej, czystszej, opalanej gazem elektrowni, która mogłaby na początku lat 20. XXI wieku zastąpić energię wytwarzaną obecnie z węgla.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas