FacebookGoogle+

Siemens uruchomi nietypowy magazyn energii

Firmy Siemens i Bilfinger zbudują niekonwencjonalny magazyn energii, wykorzystujący do jej przechowywania skały. Ma on być sposobem na rozwiązanie problemu przechowywania nadwyżek energii elektrycznej produkowanej przez elektrownie wiatrowe czy fotowoltaiczne.

Realizowany przez Siemens Gamesa Renewable Energy projekt o tymczasowej nazwie Future Energy System (FES) zakłada, iż nadwyżka energii odnawialnej zostanie zamieniona w ciepło poprzez ogrzanie otoczonych materiałem izolacyjnym skał. Pojemność takiego magazynu energii wyniesie 800 m3, a jego waga około tysiąca ton. W czasie zwiększonego popytu na energię w systemie energetycznym zmagazynowane w skałach ciepło będzie można zamienić na energię elektryczną dzięki generatorowi o mocy 1,5 MW. Pojemność „skalnego” magazynu sięgnie 30 MWh energii elektrycznej.

Badania nad nowatorskim sposobem magazynowania energii Siemens prowadził od trzech lat. Teraz zbuduje, we współpracy z lokalnym dostawcą energii Hamburg Energie, bazującą na tej technologii dużą instalację, która powstanie na terenie huty aluminium w Hamburgu.

Niemiecki koncern Bilfinger poinformował, że dostarczy do tego projektu technologię pozwalającą na zamianę ciepła zgromadzonego w skałach w parę, która napędzi turbinę. Firma zakłada, że uruchomienie całej instalacji nastąpi w ciągu 14 miesięcy.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas