FacebookGoogle+

Led Lease chce być ważnym graczem na rynku Grow LED

Obok utrzymania aktywności na rynku oświetlenia ogólnego LED, Led Lease – spółka zależna Luximy – zamierza działać w atrakcyjnej niszy, jaką jest wykorzystanie technologii LED do rynku upraw roślin pod szkłem / pod osłonami.

Nisza ta powstała przed niespełna dekadą, a jej produkty znane są w branży pod nazwą Grow LED. Upraszczając, chodzi o generowanie przez lampy LED takiego spektrum światła, które jest zbliżone do krzywej wchłaniania chlorofilu i wyeliminowanie „jałowego” spektrum, które jest obojętne dla wzrostu roślin. Elastyczność rozwiązania technologii LED polega na możliwości łatwego sterowania natężeniem światła, składem spektralnym oraz proporcją poszczególnych fal świetlnych dostosowanych do wymogów konkretnej rośliny, czy do poszczególnych etapów jej rozwoju (kiełkowanie, wzrost, kwitnienie, owocowanie). Uzasadnieniem stosowania Grow LEDów o odpowiednio dobranych długościach fal jest nie tylko kilkukrotny, czy nawet kilkudziesięciokrotny wzrost wydajności z danego obszaru, ale też wpływ na morfologiczne i chemiczne właściwości roślin: zapach, kolor, wartości odżywcze ilość witamin.

Obecna wielkość światowego rynku Grow LED szacowana jest na około 5-8 mld USD, a średnioroczne tempo wzrostu wynoszące powyżej 35% powinno się utrzymać przez następna dekadę. Na rynku tym chcą być obecni m.in. najwięksi gracze z branży oświetlenia LED (Philips, Osram, GE, Cree). Inne firmy powstały wyłącznie po to, żeby na nim działać (Heliospectra, Valoja, Illumitex).

W Polsce do dwóch dotychczasowych producentów (Neonica i Spectra Lighting) dołączyła ostatnio firma Lediko. Led Lease, po inwestycji w nowy zakład przeznaczony wyłącznie do produkcji Grow LED, zamierza być poważnym graczem na tym rynku.

Zakład powstanie w Ełku na terenie Suwalskiej Specjalnej Srefy Ekonomicznej. Led Lease zobowiązał się, że do końca 2020 roku w ramach przedsięwzięcia poniesie nakłady rzędu przynajmniej 30,9 mln zł i zatrudni minimim 34 pracowników. Inwestycja zostanie dofinansowanie ze środków unijnych. Wsparcie sięgnie 19 mln zł.

W 2017 roku spółka Led Lease miała 29,7 mln zł obrotów i zarobiła na czysto 3,7 mln zł. Pod koniec września – w wyniku tzw. odwrotnego przejęcia – stała się częścią Grupy Kapitałowej Luxima.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas