FacebookGoogle+

Vattenfall zainwestuje 100 mln euro w farmy PV

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall poinformował o planach budowy elektrowni fotowoltaicznych. Firma zamierza zainwestować około 100 mln euro w ciągu dwóch najbliższych lat.

Szwedzki koncern zamierza lokalizować farmy fotowoltaiczne głównie w miejscach, w których już posiada odpowiednią infrastrukturę, aby w ten sposób redukować koszty. W ten sposób została zbudowana elektrownia fotowoltaiczna o mocy 5 MW w Parc Cynog w Walii, którą postawiono przy farmie wiatrowej. Model hybrydowych, wiatrowo-fotowoltaicznych elektrowni Vattenfall chce powielać także w innych krajach, w tym w Holandii, gdzie już realizuje projekty na około 50 MW.

Vattenfall chce nie tylko budować farmy PV, ale też wyjść z ofertą fotowoltaiczną do prosumentów – w tym mieszkańców bloków wielorodzinnych, a także do klientów biznesowych.

Prosumenci z Niemiec i Holandii mają skorzystać z oferty leasingu instalacji PV, a za naszą zachodnią granicą szwedzki koncern chce ponadto obsługiwać nowy rynek prosumencki, który powstał po przyjęciu w ubiegłym roku ustawy tzw. Mieterstrom i który obejmuje sprzedaż energii z dachowych instalacji bezpośrednio mieszkańcom bloków wielorodzinnych.

Elektrownie wiatrowe Vattenfall
W 2017 roku elektrownie wiatrowe szwedzkiego koncernu wyprodukowały 7,6 TWh energii elektrycznej, co jest wynikiem o 31 proc. lepszym niż wypracowany w roku 2016. W tym 1,8 TWh to zasługa nowych farm wiatrowych, które oddano do użytku w roku 2017 i których moc wynosi około 600 MW.

W latach 2018-19 szwedzki koncern ma zainwestować w OZE w sumie 14 mld koron, z tego 13 mld koron w energetyce wiatrowej.

Publikując wyniki za 2017 r., Szwedzi zapowiedzieli również inwestycje w biznes związany z magazynowaniem energii i samochodami elektrycznymi.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas