FacebookGoogle+

Philips Lighting wzmacnia pozycję w obszarze IoT

Podczas tegorocznych targów Light+Building we Frankfurcie, Philips Lighting ogłosił serię nowości umacniających firmę w dziedzinie Internetu Rzeczy w branży oświetleniowej. Na imprezie zaprezentowano m.in. platformę IoT Interact oraz zintegrowane systemy oświetlenia o tej samej nazwie; LiFi – szerokopasmowy internet za pośrednictwem światła w lampach biurowych; a także inteligentne oświetlenie Philips Hue outdoor do stosowania na zewnątrz. W trakcie targów spółka przedstawiła także nowych partnerów „Friends of Hue”.

Nowy flagowy projekt firmy pokazany na Light+Building to platforma IoT o nazwie Interact, która służy do generowania usług opartych na danych dla klientów. Platforma Interact jest zaprojektowana do obsługi danych zebranych z rosnącej liczby zintegrowanych punktów świetlnych, czujników i systemów. Wysoce bezpieczna, skalowalna platforma jest oparta na chmurze. Wykorzystuje zaawansowane, nowoczesne funkcje zarządzania danymi oraz ich przetwarzania, w tym uczenia maszynowego, w celu nadania sensu zebranym zbiorom. Tworzy tym samym usługi oparte na danych dla klientów, co zapewnia korzyści wykraczające poza samo oświetlenie.

Interact to również nazwa zintegrowanych systemów oświetlenia. Będą one wspierać klientów w ulepszaniu ich doświadczeń z oświetleniem, a także generować i przesyłać dane do platformy Interact IoT. Systemy Interact obecnie dostępne to:

  • Interact City do oświetlenia przestrzeni publicznej, dróg, ulic, chodników, parków i placów,
  • Interact Landmark do iluminacji obiektów architektonicznych,
  • Interact Office dla biur i budynków komercyjnych,
  • Interact Retail dla dużych sklepów detalicznych i spożywczych,
  • Interact Sports dla stadionów i przestrzeni sportowych.

Jeszcze w tym roku Philips Lighting uruchomi także system Interact Industry, który będzie dostosowany do specyficznych potrzeb oświetleniowych fabryk, magazynów i centrów logistycznych.

LiFi: szerokopasmowy Internet za pośrednictwem światła

Kolejną nowością zaprezentowaną na Light+Building jest LiFi. Philips Lighting jest pierwszą globalną korporacją w branży oświetleniowej oferuje oprawy oświetleniowe z technologią LiFi w ramach aktualnej oferty oświetlenia biurowego. LiFi to dwukierunkowa, szybka technologia bezprzewodowa podobna do WiFi, lecz wykorzystująca fale świetlne (zamiast fal radiowych) do przesyłania danych w bardzo bezpieczny sposób. Oprawy biurowe Philips Lighting z technologią LiFi zapewniają szerokopasmowy Internet o szybkości 30 Mb/s bez uszczerbku na jakości oświetlenia. Przy prędkości 30 Mb/s użytkownik może jednocześnie oglądać online kilka filmów w jakości HD i prowadzić wideorozmowy. Icade, francuski inwestor na rynku nieruchomości, jako pierwszy testuje tą technologię w swoim inteligentnym biurze w La Defense w Paryżu.

Philips Hue do stosowania na zewnątrz

Kolejną z szeregu nowości zaprezentowanych na targach we Frankfurcie jest Philips Hue outdoor. Philips Hue to zintegrowany system oświetlenia dla domu. W ramach Philips Hue outdoor system ten został rozbudowany o nową linię produktów do stosowania na zewnątrz. Nowe produkty Philips Hue outdoor obejmują oprawy ścienne Hue white; słupki i cokoły Hue white; reflektor i słupek Hue white and color ambiance. Podobnie jak wszystkie produkty Philips Hue, seria Philips Hue outdoor jest w pełni kompatybilna z ekosystemem Philips Hue i działa w taki sam sposób, jak produkty do stosowania w pomieszczeniach.

Philips Lighting na targach przedstawił także trzech nowych partnerów „Friends of Hue’”, którzy oferują użytkownikom przełączniki ścienne kompatybilne z Hue w różnych wzorach, zamieniając tradycyjne przełączniki światła w inteligentne sterowanie dla Philips Hue. Nowi partnerzy „Friends of Hue” to europejscy producenci systemów sterowania oświetleniem: Feller, Niko i Vimar.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas