FacebookGoogle+

Nowy blok Elektrowni Kozienice rozpoczyna przegląd gwarancyjny

Nowy blok B11 o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice należącej do Grupy Enea rozpoczął 7 maja planowany postój, który potrwa 21 dni. W tym czasie wykonany zostanie przegląd instalacji i systemów.

Blok B11 to największa w Polsce, najsprawniejsza i najbardziej nowoczesna jednostka energetyczna na węgiel kamienny. Oddany został do eksploatacji 19 grudnia 2017 r. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań technologii na parametry nadkrytyczne, blok już w początkowej fazie eksploatacji osiąga wysoką sprawność, co pozwala na znaczne obniżenie emisji dwutlenku węgla w stosunku do emisji z istniejących bloków opalanych węglem kamiennym.
W czasie pierwszych miesięcy blok B11 wykazał się wysoką niezawodnością oraz elastycznością pracy. Z ciekawostek mogę podać, że maksymalna zmiana mocy w ciągu 15 minut wynosi 160 MW. Umożliwia to szybką reakcję na zmieniające się zapotrzebowanie w sieci – powiedział Krzysztof Figat, prezes Enei Wytwarzanie.

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami 7 maja rozpoczął się postój związany z przeglądem gwarancyjnym. Potrwa on 21 dni, w tym czasie nastąpi okresowy przegląd instalacji i systemów, a także wymiana filtrów i olejów, kalibracja i regulacja systemów oraz instalacji.
Sytuację tę możemy porównać do okresu sprawdzania osiągów nowo zakupionego samochodu i wizyty na pierwszym przeglądzie gwarancyjnym, tyle tylko, że w tym przypadku skala jest ogromna, a zastosowane rozwiązania jedyne w swoim rodzaju – powiedział Krzysztof Figat.

Budowa bloku o mocy 1075 MW rozpoczęła się w 2012 roku. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum wykonawcze złożone z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimex-Mostostal. Mitsubishi Hitachi Power Systems Group dostarczyła kocioł wraz z zasobnikami węgla, młynami, urządzeniami kontroli procesu spalania. Turbina i generator, które są sercem nowego bloku, wraz z komponentami oraz urządzenia oczyszczania spalin pochodzą od japońskiej firmy macierzystej Mitsubishi Hitachi Power Systems. Polimex-Mostostal odpowiedzialny był za kluczowe prace konstrukcyjne, budowlane i wykończeniowe.

Moc 1075 MW oraz wysoka sprawność sprawiają, że B11 jest rekordzistą w historii krajowej energetyki. Blok jest jednocześnie jedną z największych i najsprawniejszych instalacji tego typu na świecie. Blok zwiększył moc wytwórczą Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych o 1/3 do ponad 4000 MW, co pozwoliło Enei Wytwarzanie osiągnąć 13 proc. udziału w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce. Nowa jednostka wytwórcza przedłuży funkcjonowanie elektrowni o co najmniej 40 lat.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas