FacebookGoogle+

W Dubaju powstaje wielki projekt PV

Francuski koncern energetyczny EDF poinformował o uruchomieniu elektrowni fotowoltaicznej o łącznej mocy 200 MW, która wchodzi w skład przewidzianego na 800 MW trzeciego etapu ogromnego projektu fotowoltaicznego Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park w Dubaju, którego moc ma sięgnąć docelowo 1 GW.

W pierwszym etapie, zrealizowanym przez amerykański First Solar jeszcze w roku 2013, uruchomiono jedynie 13 MW. Drugi etap, w którym powstało 200 MW, zrealizował na początku ubiegłego roku lokalny koncern energetyczny DEWA. Dwie kolejne części trzeciego etapu, każda po 300 MW, mają zostać oddane do użytku odpowiednio w latach 2019 i 2020.

W skład konsorcjum realizującego trzeci etap projektu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park obok EDF wchodzi jeszcze arabski fundusz Masdar oraz hiszpańskie firmy GranSolar oraz Fotowatio.

Do 2030 roku potencjał parku solarnego Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park ma zostać rozbudowany z 1 GW do 5 GW. Do tego czasu Dubaj chce zwiększyć udział energetyki słonecznej w swoim miksie energii do 25%, a do roku 2050 udział OZE w miksie energetycznym tego emiratu ma wzrosnąć do 75%.

Władze Dubaju chcą inwestować w ramach projektu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park nie tylko w fotowoltaikę, ale także w technologię skoncentrowanej energetyki słonecznej (CSP), która charakteryzuje się wyższymi kosztami inwestycji i produkcji energii, ale za to umożliwia zmagazynowanie części produkowanej energii.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas