FacebookGoogle+

Białoruś wprowadza taryfę promującą elektromobilność

Jak podało Ministerstwo Regulacji Antymonopolowych i Handlu Białorusi od 1 maja na Białorusi obowiązuje specjalna taryfa na energię elektryczną przeznaczoną do ładowania samochodów elektrycznych.

Cena wprowadzona 1 maja 2018 roku wynosi netto 0,15693 BYR za 1 kWh, czyli jest o 48 procent niższa od taryfy dedykowanej innym przedsiębiorstwom w sektorze usług. Stawka za energię elektryczną została dostosowana do poziomu taryf za energię elektryczną dostarczanej przez państwowe przedsiębiorstwo elektroenergetyczne Belenergo osobom prawnym i indywidualnym przedsiębiorcom zarejestrowanym na mocy zarządzenia ministra regulacji antymonopolowej i handlu Republiki Białoruś z dnia 5 kwietnia 2018 roku.

Ponieważ taryfa na energię elektryczną jest stosowana wobec osób prawnych oraz przedsiębiorców indywidualnych świadczących usługi ładowania pojazdów elektrycznych podlegać będzie systematycznej waloryzacji. Zgodnie z obowiązującym prawem zmiany wartości energii dedykowanej elektromobilności będą powiązane z kursem wymiany białoruskiego rubla do amerykańskiego dolara.

Decyzja o obniżeniu taryfy na energię elektryczną ma zachęcić właścicieli aut do zmiany sposobu zasilania ich samochodów. Zamiast kupować paliwa produkowane z importowanej ropy naftowej kierowcy są w ten sposób zachęcani do korzystania z prądu wytworzonego w białoruskich elektrowniach.

Powyższa taryfa jest porównywalna z cennikiem energii elektrycznej dla ludności i zapewnia pełne pokrycie ekonomicznie uzasadnionych wydatków na jej produkcję. Tak więc główni odbiorcy tej usługi będą mogli przeprowadzić samodzielnie ładowania pojazdu w domu lub naładować baterię samochodu w specjalistycznych stacjach świadczących takie usługi. Białoruska administracja zdecydowała się na sztywne ustalenie samej taryfy na energię elektryczną, natomiast cennik na świadczenie usług ładowania samochodów będzie kształtowany indywidualnie przez poszczególnych przedsiębiorców.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas