Facebook

Powstał pierwszy zakład recyklingu paneli PV

Grupa Veolia uruchomiła w Rousset na południu Francji pierwszy w Europie zakład, w którym będą poddawane recyklingowi zużyte moduły fotowoltaiczne.

Do tej pory zużyte lub uszkodzone moduły fotowoltaiczne były poddawane recyklingowi z reguły w zakładach przetwarzających szkło. W takim przypadku odzyskiwano jedynie szkło i aluminium. Teraz to zadanie przejmie pierwszy na świecie zakład specjalizujący się w recyklingu modułów PV, w którym będą odzyskiwane także pozostałe komponenty modułów – krzem, miedź, srebro czy plastik. Według przedstawicieli grupy Veolia standardowy krzemowy moduł fotowoltaiczny to w 65-75-procentach szkło, w 10-15 procentach aluminium, w 10-procentach plastik i tylko w 3-5 procentach krzem.

Zakład wybudowany w Rousset na południu Francji posiada umowę z europejską organizacją PV Cycle na poddanie recyklingowi tylko w tym roku 1,3 tys. ton modułów fotowoltaicznych. To odpowiada – jak wylicza Veolia – wadze wszystkich modułów PV, które w tym roku zostaną usunięte z instalacji znajdujących się we Francji. W zakładzie Veolii przetwarzane będą jedynie moduły krystaliczne. Pominięto moduły cienkowarstwowe ze względu na ich marginalny udział w rynku fotowoltaicznym. Zakład w Rousset w roku 2022 ma osiągnąć zdolność do recyklingu 4 tys. ton zużytych modułów. Veolia zamierza budować podobne fabryki także poza granicami Francji.

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) oszacowała dwa lata temu, że rynek recyklingu modułów fotowoltaicznych będzie warty w 2030 roku 450 mln dolarów, a w roku 2050 jego wartość wzrośnie do 15 mld dolarów. Do tego czasu ilość modułów poddawanych recyklingowi ma odpowiadać ilości modułów wykorzystywanych w oddawanych wówczas do użytku instalacjach fotowoltaicznych. Veolia szacuje, że do połowy obecnego stulecia recyklingowi trzeba będzie poddać kilka milionów ton zużytych modułów fotowoltaicznych.

Recyklingiem modułów fotowoltaicznych w Europie zajmuje się stowarzyszenie PV Cycle, które w 2016 roku informowało, że udaje się mu przetworzyć 96 proc. materiałów ze zużytych lub zniszczonych krystalicznych modułów fotowoltaicznych. Od roku 2010 do stycznia 2016 r. PV Cycle przetworzył ponad 13,4 tys. ton modułów fotowoltaicznych, z czego 7,66 tys. ton w Niemczech. Konieczność zebrania i recyklingu zużytych modułów fotowoltaicznych nakłada na ich producentów i importerów unijna dyrektywa WEEE.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas