Facebook

Orlen uruchomił w Płocku nowy blok energetyczny

Orlen otworzył w Płocku nowy blok energetyczny za 1,7 mld zł. Blok gazowo-parowy o mocy elektrycznej 600 MWe i cieplnej 520 MWt powstał na terenie płockiego zakładu rafineryjno-petrochemicznego. Jak zapewnia Orlen, blok jest przyjazny dla środowiska.

PKN Orlen przekazał do komercyjnej eksploatacji największy niskoemisyjny blok energetyczny w Polsce. Jak informuje spółka, inwestycja umacnia pozycję koncernu na rynku energii elektrycznej, ale jest też korzystna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Budowa bloku gazowo-parowego w Płocku rozpoczęła się w 2015 roku. Kontrakt zdobyło konsorcjum Siemens. Równocześnie Orlen podpisał umowę na serwis głównych urządzeń bloku, która będzie obowiązywać około 12 lat od rozpoczęcia eksploatacji elektrociepłowni.

Blok będzie produkował około 4 TWh energii elektrycznej, co stanowi obecnie około 4,5% całkowitej jej ilości wytwarzanej w Polsce. Część wytworzonej przez blok mocy elektrycznej pobierze koncern. Reszta popłynie do krajowej sieci elektroenergetycznej linią 400 kV. Wytworzona para będzie w całości konsumowana przez aktywa produkcyjne Grupy Orlen oraz lokalnych odbiorców.

Spółka przekonuje, że konsekwentnie dąży do budowy własnego zaplecza energetycznego, a sfinalizowanie płockiej inwestycji przybliżyło ją znacząco do tego celu.

Grupa Orlen posiada obecnie bloki energetyczne w Polsce – w Płocku, Włocławku, Jedliczu i Trzebini, a także w Czechach – w Litvinovie, Spolanie, Kolinie i Pardubicach oraz na Litwie – w Możejkach. Oznacza to, że koncern dysponuje łącznymi mocami na poziomie 1,8 GWe i 6,1 GWt.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas