Facebook

ZPUE buduje stację z magazynem energii, OZE i ładowarką aut

Już niebawem we Włoszczowie przy głównej siedzibie ZPUE stanie nowa stacja transformatorowa SPS 001 z magazynem energii typu SPS (Smart Power Station) i możliwością ładowania samochodów elektrycznych. Będzie to pierwsza wyprodukowana jednostka tego typu, stąd w nazwie 001.

W połowie sierpnia planowane są pierwsze próby uruchomienia systemu, a na targach Energetab w Bielsku prezentacja rozwiązania „on-line”. System monitoringu, w który SPS 001 jest wyposażona, umożliwia za pośrednictwem Internetu prezentację, wizualizację i analizę przepływu energii w dowolnym miejscu na świecie i o dowolnej porze.

Magazyn energii będzie się głównie składał z ogniw litowo-jonowych. Umieszczenie go pod ziemią znacznie poprawi warunki pracy ogniw zwiększając tym samym ich trwałość. Wpłynie także na poprawę efektywności oddawania i przyjmowania energii oraz pozwoli na zaoszczędzenie energii potrzebnej do utrzymania stałych warunków pracy akumulatorów.

Stacja SPS 001, którą buduje ZPUE jest kompleksowym rozwiązaniem technologicznym, które w kontrolowany sposób zarówno dostarczy, jak i odbierze energię z sieci zakładowej, poprawiając jej parametry wyjściowe. Umożliwi także podłączenie źródeł odnawialnych (mikroinstalacji PV o mocy 2,43 kW i wiatrakowej o mocy 2,8 kW). Warto podkreślić, że dzięki systemowi, instalacje takie jak systemy fotowoltaiczne czy wiatrakowe będą pracować sprawniej i wydajniej. Oprócz tego, że SPS 001 będzie wspomagała wewnętrzną sieć zakładową i gromadziła energię w bateriach litowo-jonowych wyprodukowaną przez OZE, stacja będzie także ładowała samochody elektryczne w trybie szybkim, prądem stałym i przemiennym.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas