Facebook

W Chinach powstaje reaktor III generacji Hualong One

Przedsiębiorstwo China Nuclear Industry 23 Construction Co Ltd ogłosiło, zakończenie kolejnego etapu prac przy budowie pierwszego reaktora III generacji rodzimej konstrukcji Hualong One w bloku nr 5 elektrowni jądrowej Fuqing w Chinach w prowincji Fujian.

Jak wynika z informacji chińskiej firmy 14 lipca zostały zakończone prace spawalnicze na głównych rurociągach reaktora w bloku nr 5. Jest to jeden z dwóch bliźniaczych reaktorów typu Hualong One (HPR-1000), które są powstają w tej elektrowni.

Wylewanie betonu w bloku 5 rozpoczęto 7 maja 2015 r., a w bloku nr 6 22 grudnia 2015 r. Mają one zostać uruchomione odpowiednio w 2019 i 2020 roku.

Reaktor Hualong One
Reaktor Hualong One (Hualong Pressurised Reactor – HPR-1000) jest reaktorem wodnym ciśnieniowym (PWR) chińskiej konstrukcji o mocy 1150 MWe. Powstał ze scalenia dwóch konstrukcji reaktorów: ACP1000 koncernu CNNC i ACPR1000 koncernu CGN w jeden standardowy model Hualong One. Spełnia on standardy bezpieczeństwa ustanowione przez MAEA i przyjęto go do szerokiego zastosowania w kraju oraz na eksport za granicę (Pakistan, Argentyna, Europa).

W marcu 2016 r. nastąpiła oficjalna inauguracja wspólnego przedsiębiorstwa utworzonego przez koncerny CGN i CNNC pod nazwą Hualong International Nuclear Power Technology Co, którego zadaniem ma być promocja tej technologii na rynkach zagranicznych jako flagowego produktu chińskiego przemysłu jądrowego.

W Chinach budowane są obecnie cztery reaktory typu HPR-1000: w elektrowni jądrowej Fuqing 5-6 (CNNC) oraz w elektrowni jądrowej Fangchenggang 3-4 (CGN). Dwa bloki HPR-1000 budowane są także w Pakistanie w elektrowni jądrowej Karachi. Ich budowa rozpoczęła się w roku 2015 i 2016.

W październiku 2015 r. CGN zaproponował koncernowi EDF zastosowanie technologii Hualong One przy budowie elektrowni jądrowej Bradwell B w Wielkiej Brytanii. W listopadzie 2015 roku Chiny podpisały porozumienie w sprawie budowy reaktorów tego typu w Argentynie.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas