Facebook

Sieć ładowarek GreenWay urośnie skokowo

Sieć GreenWay Polska – największego operatora szybkich ładowarek samochodów elektrycznych – powiększy się w lipcu o 21 punktów, a do końca sierpnia przybędzie kolejnych 10 urządzeń. Umożliwia to nowelizacja ustawy o biopaliwach, wchodząca w życie 27 lipca. Łącznie pod koniec sierpnia własna sieć GreenWay Polska będzie liczyła ponad 60 stacji.

GreenWay do lipca zainstalował blisko 30 nowych ładowarek, które nie mogły zostać oddane do użytku kierowcom ze względu na obowiązujące przepisy. Zgodnie z ustawą o elektromobilności, która weszła w życie 22 lutego, każda stacja ogólnodostępna musiała przejść badanie Urzędu Dozoru Technicznego, jednak do chwili obecnej nie ukazało się rozporządzenie ME, które regulowałoby sposób przeprowadzenia takiego odbioru.

Spowodowało to duży przestój i na jakiś czas wstrzymało rozwój rynku infrastruktury ładowania. Było też dużym utrudnieniem i powodem niezadowolenia naszych klientów, którzy widzieli zainstalowane ładowarki, ale nie mogli z nich korzystać – komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska.

Obecnie, zgodnie z nowelizacją ustawy o biopaliwach, która wchodzi w życie 27 lipca, UDT ma na badanie 12 miesięcy od daty ukazania się rozporządzenia. Dzięki temu, GreenWay może w ciągu dnia uruchomić kilkadziesiąt nowych i skokowo zwiększyć liczbę funkcjonujących stacji.

To ogromny postęp. Obecnie możemy za jednym zamachem oddać klientom do użytku 21 stacji. Pozostałe z obecnie zainstalowanych czekają jeszcze na podłączenia zasilania ze strony operatorów sieci dystrybucyjnej lub podpisania umów dostawy energii, co zostanie sfinalizowane do końca sierpnia – dodaje prezes.

Każda nowo oddana do użytku ładowarka w sieci GreenWay do końca sierpnia będzie bezpłatna.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas