Facebook

W Indiach powstanie hybryda wiatru, słońca i wody

W indyjskim stanie Andhra Pradesh powstanie wielka inwestycja łącząca elektrownie wiatrowe, fotowoltaikę oraz elektrownię szczytowo-pompową, która będzie gromadzić nadwyżki energii produkowanej z wiatraków i paneli PV.

Inwestycję w źródła odnawialne o łącznej mocy 2,75 GW zrealizuje indyjski deweloper Greenko dzięki wygranej aukcji dla projektów tzw. IREP (Integrated Renewable Energy Project). Koszt tego projektu ma sięgnąć około 2,2 mld dolarów.

Greenko chce wybudować w Andhra Pradesh, w dystrykcie Kurnool, elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1 GW, postawić elektrownie wiatrowe na 550 MW, a do tego uruchomić elektrownię szczytowo-pompową, mogącą pełnić rolę magazynu gromadzącego nadwyżki energii z wiatru i słońca, której moc wyniesie 1,2 GW. W czasie realizacji inwestycji pracę przy niej ma znaleźć 30 tys. osób, później na etapie operacyjnym zatrudnionych będzie na stałe około 3 tys. pracowników.

Władze Andhra Pradesh przyznając licencję indyjskiemu deweloperowi, przekazały mu grunt pod inwestycję. Jeśli jednak Greenko nie zdoła zrealizować swojego projektu w ciągu 4 lat, będzie musiał zwrócić otrzymane grunty.

Energetyczna strategia Andhra Pradesh zakłada postawienie w tym stanie do 2022 r. odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 18 GW, w tym 10 GW w fotowoltaice i 8 GW w elektrowniach wiatrowych. Udział zielonej energii w stanowym miksie energii już teraz sięga 18%.

Celem indyjskiego rządu jest uruchomienie do 2022 r. odnawialnych źródeł energii o mocy 175 GW. Tymczasem tylko w okresie między kwietniem 2017 r. i marcem 2018 r. w Indiach powstało w energetyce odnawialnej – z wyłączeniem hydroelektrowni – 11,788 GW, a zainstalowany potencjał OZE w tym kraju urósł do 70 GW.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas