Facebook

9. konferencja branżowa Rittal „Statek & morze”

12 czerwca w Hamburgu Rittal zorganizował 9. Konferencję branżową „Statek & morze”, w której udział wzięło około 80 uczestników. W trakcie spotkania dyskutowano m.in. o branży morskiej i rozwiązaniach cyfrowych, które mogą przyczynić się do dynamicznego rozwoju rynku morskiego w przyszłości.

Przemysł stoczniowy powoli odbija się od dna cyklu koniunkturalnego. Tak przynajmniej wynika z trendu rozwojowego, który zaprezentował Hauke Schlegel – prezes stowarzyszenia zawodowego VDMA „Marine Equipment and Systems“. Hauke Schlegel tradycyjnie rozpoczął konferencję branżową Rittal od przedstawienia ogólnego stanu globalnej koniunktury rynkowej. Jego zdaniem Europa, a w szczególności Niemcy, dominuje w budowie statków wycieczkowych, ale nie odgrywa znaczącej roli, jeżeli chodzi o tankowce, kontenerowce i drobnicowce. Branża poddostawców jest jednak w dobrej kondycji.

9. konferencja branżowa Rittal „Statek & morze” zgromadziła około 80 uczestników

W stronę procesów opartych na bazach danych

Zdaniem głównego prelegenta – prof. dr. inż. Carlosa Jahna, kierownika Fraunhofer Center dla Logistyki Morskiej i Usług (CML) – procesy oparte na bazach danych będą w jeszcze większym stopniu determinowały przyszłość sektora morskiego. Jako przykład podał on optymalizację morskiej logistyki części zamiennych oraz wydajne planowanie pracy dla załogi. Procesy oparte na bazach danych umożliwią ponadto tworzenie modeli prognozowych dla systemów technicznych, a w rezultacie pozwolą na przewidywanie stanu urządzeń i precyzyjne zaplanowanie konserwacji.

Zdaniem głównego prelegenta – prof. dr. inż. Carlosa Jahna – procesy oparte na bazach danych będą w jeszcze większym stopniu determinowały przyszłość sektora morskiego

Jakość danych jako główny temat

Uczestnicy konferencji byli zgodni, że w ramach Sektora Morskiego 4.0 gromadzi się coraz więcej danych, jednak – jak zauważył Kai Fechner, prezes M.A.C. – są one dostępne w kiepskiej jakości, co czyni je nieprzydatnymi do analizy. Podczas dyskusji o tym, jak przesłać dane ze statku, Fechner zastanawiał się, gdzie są luki w danych, jak je ustandaryzować i w jakim stopniu informacje te są rzeczywiście poprawne. Jego zdaniem to kluczowe kwestie, które nie zostały jeszcze rozstrzygnięte.

Hauke Schlegel omawiający ogólny stan globalnej koniunktury rynku morskiego

Smart Maintenance i IoT

Judith Kötzsch, kierownik działu serwisu międzynarodowego Rittal, w swoim wykładzie o Smart Maintenance i IoT, zaprezentowała nową metodę poprawy poziomu bezpieczeństwa w zakresie eksploatacji klimatyzatorów szaf sterowniczych dzięki inteligentnemu wykorzystaniu danych i połączeniu ich w sieć. Przedsiębiorstwo Reintjes, które produkuje przekładnie okrętowe, już instaluje czujniki temperatury, ciśnienia, wibracji i obrotów, aby umożliwić ocenę stanu przekładni w systemie napędowym. Dr inż. Thomas Kruse, menedżer ds. innowacji i technologii w Reintjes, podzielał opinię, że do konserwacji przeprowadzanej na podstawie stanu urządzeń konieczne są standardy danych i interfejsy komunikacyjne.

Dyskusja panelowa z referentami

Potencjał wspólnego know how

Martin Schiefer z ABB wygłosił z kolei prelekcję o cyfrowych usługach serwisowych – od monitorowania eksploatacji aż po optymalizację floty – podkreślając, że do analizy ryzyka systemowego potrzebne są zharmonizowane dane. Następnie Guido Försterling, prezes zarządu German Dry Docks (GDD), wezwał do wspólnej pracy nad płynnie zorganizowanymi procesami. Jego zdaniem łączenie know how kryje w sobie „ogromny potencjał”, dlatego należy stworzyć nowe podejście w kwestii konserwacji, przezwyciężyć granice systemowe i przede wszystkim zredukować czasy przestoju.

Referenci i organizatorzy 9. konferencji branżowej „Statek & morze“ (od lewej): Nina-Catherin Mandler, Andreas Zühlcke, Judith Kötzsch (Rittal), prof. dr inż. Carlos Jahn (Fraunhofer CML), Kai Fechner (M.A.C.), dr inż. Thomas Kruse (Reintjes), Lina Harms (MCN), Guido Försterling (GDD), Martin Schiefer (ABB), Hauke Schlegel (VDMA) oraz Wilfried Braun (Rittal)

Kolejne spotkanie z firmą Rittal odbędzie się na targach SMM w Hamburgu w dniach 4-7 września. Rittal przedstawi swoją ofertę w hali B6, na stoisku 600.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas