Facebook

reichelt elektronik: Raspberry Pi nie tylko dla hobbystów

Pierwotnie zaprojektowany dla hobby i edukacji, Raspberry Pi ujawnia swój pełny potencjał w przemysłowej technologii komputerowej.

Dzięki ponad 17 mln urządzeń sprzedawanych na całym świecie, Raspberry Pi jest jednym z najpopularniejszych komputerów jednopłytowych. Jest on dedykowany nie tylko pasjonatom i hobbystom, ale też branży przemysłowej. Szczególnie w technice pomiarowej i sterowniczej minikomputer wyłamuje się z przestarzałych ram tworząc przestrzeń dla innowacji.

Dzięki zasadzie open source oraz wielu bibliotekom oprogramowania, językom programowania i instrukcjom, Raspberry Pi oferuje elastyczność, jakiej nie daje żaden inny system. W razie potrzeby można go również dowolnie dostosować i rozbudować za pomocą wtykowych modułów, m.in. PI HATS, np. w celu uzyskania dodatkowych interfejsów. Oznacza to możliwość wdrażania wielu nowych pomysłów i prototypów bezpośrednio w środowisku produkcyjnym bez konieczności długiego cyklu rozwoju. Co więcej, koszty zindywidualizowanego rozwiązania opartego na Raspberry Pi są stosunkowo niskie w porównaniu z tradycyjnymi produktami przemysłowymi.

Ograniczenia Raspberry Pi

W trudnych warunkach przemysłowych, oryginalny Raspberry Pi początkowo napotyka na ograniczenia. Nawet nieznacznie podwyższona temperatura otoczenia powoduje gwałtowny wzrost temperatury rdzenia ze względu na kompaktowe rozmiary komputera, zaś kompensacja w postaci dławienia procesora prowadzi do ogromnych strat mocy obliczeniowej.

Karty microSD używane jako pamięć stała mają bardzo ograniczoną liczbę cykli zapisu i nie są odpowiednie jako pamięć podręczna, dlatego nie mogą spełniać wymagań przemysłowych. Wprawdzie Raspberry Pi 3B+, najnowszy model w rodzinie produktów, obsługuje już gigabitową sieć Ethernet i WLAN, spełniając w ten sposób podstawowe wymagania stawiane zastosowaniom przemysłowym 4.0, brak mu jednak interfejsów przemysłowych, takich jak RS485 lub CAN.

Przykładowe rozwiązania przemysłowe

Jednakże, dalsze postępy rozwoju Raspberry Pi mogą usunąć i te przeszkody. PiXtend, profesjonalna karta rozszerzeń dla Raspberry Pi, może być używana do sterowania i regulacji oraz jako środowisko dydaktyczne technologii sterowania, elektroniki i oprogramowania. Szeregowe interfejsy (RS232, RS485 i magistrala CAN), stała pamięć i możliwość monitorowania w czasie rzeczywistym to cechy, które czynią go odpowiednim do zastosowań przemysłowych. Ponadto komputer jest odporny na temperatury otoczenia do 50 oC i może być instalowany bezpośrednio w szafie sterowniczej dzięki szynie DIN.

Zestaw Andino X1 łączy Raspberry Pi i Arduino i tworzy rozwiązanie przemysłowe made in Germany. Dzięki własnemu mikrokontrolerowi możliwa jest precyzyjna obróbka wstępna sygnałów oraz adaptacja czujników i aktuatorów. Ponadto Andino X1 chroni wszystkie istotne interfejsy Raspberry Pi zgodnie z obowiązującymi normami branżowymi. Obsługiwane wejścia i wyjścia cyfrowe są izolowane galwanicznie i zapobiegają przepięciom.

Przyszłość Raspberry Pi

Ponieważ branża automatyki wymaga coraz bardziej kompaktowych, efektywnych i opłacalnych rozwiązań, Raspberry Pi stał się niezastąpionym komponentem przemysłowym. Deweloperzy mogą czerpać ogromne korzyści z istniejącej wiedzy społeczności Raspberry Pi. Gremium odpowiadającym za ulubiony jednopłytowy komputer jest Fundacja Raspberry Pi, która w coraz większym stopniu poświęca uwagę obszarowi oprogramowania umożliwiającego w przyszłości wspieranie np. oprogramowania 3D, sztucznej inteligencji i Internetu rzeczy. Ale rynek stale się zmienia, także jeśli chodzi o sprzęt. Pomimo ekstremalnych warunków pracy, wydajność komputerów powinna stale rosnąć przy ciągle malejących gabarytach.

O reichelt elektronik
Firma reichelt elektronik jako jeden z największych detalicznych europejskich sprzedawców artykułów elektronicznych online, oferuje ponad 90 tys. produktów. W ofercie znajdują się m.in. półprzewodniki i mikrosterowniki, LEDy i tranzystory, jak również rezystory, kondensatory, złącza i przekaźniki. Dostępne są również narzędzia i przyrządy pomiarowe, a także szereg rozwiązań z zakresu PC, elektroniki użytkowej, czy sprzętu RTV.

Opracowano na podstawie materiałów reichelt elektronik

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas