Facebook

Serwery Facebooka zasili energia fotowoltaiczna

Centrum serwerowe Facebooka w Singapurze będzie zasilane energią z instalacji fotowoltaicznych znajdujących się na dachach 900 budynków. Skala tego projektu jest większa od inwestycji zrealizowanej w Singapurze przez Apple, który zainstalował systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 32 MW na dachach 800 budynków.

Facebook realizujący cel całkowitego przejścia na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych podpisał 20-letnią umowę na zakup energii z instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 50 MW, które powstaną w Singapurze na dachach 900 budynków.

To pierwsza umowa PPA na energię odnawialną, którą Facebook podpisał w Azji. Instalacje zbuduje deweloper Sembcorp, który zarządza zlokalizowanymi w Chinach, Indiach i Singapurze projektami OZE o łącznej mocy 2,5 GW.

Pierwszą długoterminową umowę na zakup zielonej energii Facebook zawarł już w 2013 roku, a od tego czasu technologiczny potentat podpisał podobne umowy obejmujące generację ze źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 3 GW – w tym 2,5 GW to efekt kontraktów zawartych w ciągu ostatniego roku.

W lipcu br. Facebook informował o zakupie energii z elektrowni fotowoltaicznych dla jego serwerowni w Prineville w stanie Oregon. Dzięki umowom zawartym wówczas z Facebookiem deweloper Pacific Power zbuduje elektrownie PV o łącznej mocy 337 MW, a dwie farmy fotowoltaiczne o mocy 100 MW w okolicy Prineville postawi Invenergy.

Wcześniej w tym roku Facebook informował o podpisaniu umowy z amerykańskim oddziałem włoskiego koncernu energetycznego Enel w zakresie dostaw energii z farmy wiatrowej o docelowej mocy 320 MW, która ma powstać w stanie Nebraska i zasili znajdujące się tam centrum serwerowe w Papillion. Umowa z Facebookiem umożliwi Enelowi pozyskanie finansowania na inwestycję, który ma skutkować produkcją 1,3 TWh czystej energii w skali roku.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas