Facebook

Rozwiązania ABB zmniejszą zużycie energii w Anwilu

Wchodzące w skład Grupy Orlen włocławskie przedsiębiorstwo Anwil, jedyny krajowy wytwórca polichlorku winylu, zamówił w ABB silniki o mocy 250 kW i falowniki o mocy 315 kW. Zastąpią one dotychczasowe układy napędowe ośmiu mieszadeł, wykorzystywanych do mieszania składników na jednym z kluczowych etapów produkcji polichlorku winylu. Dzięki tej inwestycji spółka będzie mogła obniżyć koszty zużycia energii nawet o 30%.

Wykorzystanie falownika o mocy wyższej niż moc silnika umożliwi tymczasowe zwiększenie zasilania silnika, jeśli będzie to konieczne, aby zapewnić równomierną pracę mieszadeł. Zapobiegnie to przestojom i ograniczy zużycie surowców.

– Falownik pozwala dostarczać do silnika odpowiednią ilość energii elektrycznej, która zapewni mu prędkość i moment obrotowy wymagane do napędzenia danego urządzenia. Przekłada się to na ograniczenie strat energii. Zainstalowane przez nas urządzenia przyczynią się do zmniejszenie jej zużycia aż o około 30% w stosunku do dotychczasowych układów napędowych – wyjaśnia Marcin Sulecki, kierownik projektu w Dywizji Robotyka i Systemy Napędowe ABB.

W obszarze produkcji tworzyw sztucznych spółki Anwil zainstalowane zostaną silniki, które są certyfikowane zgodnie z dyrektywą Atex. Ponadto zastosowane rozwiązanie nie będzie wymagało wykorzystania ochrony termistorowej, zabezpieczającej przed przegrzaniem urządzeń układu napędowego, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach instalacji.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas