Facebook

Enel zamierza zainstalować 2 500 punktów ładowania EV w Rumunii

13 listopada włoski koncern energetyczny Enel ogłosił, że zainstaluje około 2500 punktów ładowania pojazdów elektrycznych w Rumunii. Realizacja projektu nastąpi w latach 2019-2023. Łączna wartość inwestycji Enel w rozwój rumuńskiej infrastruktury ładowania wyniesie pomiędzy 15 a 20 mln euro. Docelowo, powstająca sieć ma objąć swoim zasięgiem cały kraj.

Pierwsze ładowarki włoskiego koncernu powstaną w 2019 r. w Bukareszcie, Timisoarze oraz Konstancie. Do końca przyszłego roku Enel zainstaluje w Rumunii 300 punktów ładowania EV. Spółka zamierza współpracować w tym celu z galeriami handlowymi, supermarketami, restauracjami i hotelami, które chciałyby przyciągnąć klientów korzystających z pojazdów elektrycznych. W zamian za udostępnienie miejsc parkingowych, partnerzy nie będą ponosić kosztów instalacji i utrzymania stacji ładowania. Enel kieruje ofertę w analogicznej formie do gmin, zamierzających rozwijać elektromobilność.

Włoski koncern zamierza uruchamiać w Rumunii zarówno stacje półszybkie (22 kW), szybkie (50 kW), jak i ultraszybkie (co najmniej 150 kW). Jak informuje Enel, obecnie 2,5% pojazdów na rumuńskich drogach korzysta z napędu elektrycznego. W celu zachęcania kierowców do kupowania EV, rząd w Bukareszcie oferuje subsydia w wysokości 10 000 euro. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) przez pierwsze trzy kwartały 2018 r. w Rumunii zarejestrowano 468 samochodów całkowicie elektrycznych oraz hybryd typu plug-in (wzrost o 382,5% r/r).

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas