Facebook

Enercon zbuduje olbrzymią farmę wiatrową w Szwecji

Niemiecka firma Enercon podjęła decyzję o budowie olbrzymiej farmy wiatrowej o mocy 1,1 GW w szwedzkim regionie Norrbotten. To część jeszcze większego projektu wiatrowego Markbygden, który realizuje kilku inwestorów i w ramach którego docelowo ma powstać ponad 1100 elektrowni wiatrowych rozlokowanych na terenie 450 km2.

Enercon podał, że wszystkie wiatraki wchodzące w skład farmy wiatrowej o mocy 1,1 GW mają rozpocząć produkcję energii w roku 2021. Wcześniej, do połowy 2020 r., z infrastrukturą przyłączeniową ma być gotowy operator sieci Svenska Kraftnat.

Obecnie Enercon prowadzi prace także przy innej farmie wiatrowej wchodzącej w skład pierwszego etapu projektu Markbygden. Na projekt Erstask docelowo złoży się 68 turbin Enercon. Do tej pory zainstalowano już 23 turbin E-103 o jednostkowej mocy 2,35 MW, obok których stanie jeszcze 35 większych turbin E-126 o jednostkowej mocy 3 MW. Wszystkie mają zostać zainstalowane do końca przyszłego roku.

Do niemieckiej firmy należy też farma wiatrowa Skogberget wchodząca w skład Markbygden, która została uruchomiona już w roku 2013 i którą Enercon przejął wraz z projektem Erstask od lokalnego dewelopera Svevind w roku 2016.

Na pierwszy etap parku wiatrowego Markbygden składa się jeszcze ogromny projekt o docelowej mocy 645 MW, który obecnie należy do China General Nuclear Power Group. Chińczycy kilka miesięcy temu przejęli 75% udziałów w spółce realizującej ten projekt od funduszu Macquarie oraz GE Financial Services.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas