Facebook

W Katowicach rusza pilotażowy carsharing pojazdów elektrycznych

23 stacje ładowania i 20 samochodów elektrycznych to podstawa uruchamianego w Katowicach przez Tauron i ING Bank Śląski systemu elektromobilności. Projekt ma służyć mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom odwiedzającym Katowice, a także gościom szczytu klimatycznego COP24.

Sieć terminali do ładowania samochodów elektrycznych składa się z czterech szybkich stacji ładowania (DC) oraz 19 przyspieszonego ładowania (AC). Lokalizacja stacji jest zaplanowana na terenie całego miasta w taki sposób, by można się było swobodnie poruszać po nim samochodem elektrycznym.

Infrastruktura ta jest już dostępna dla kierowców aut elektrycznych. Stacje usytuowane są w centrum miasta, a także w poszczególnych dzielnicach Katowic Ze wszystkich terminali kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać bezpłatnie.

Od 3 grudnia Tauron i ING Bank Śląski udostępnią mieszkańcom i gościom odwiedzającym Katowice 10 samochodów elektrycznych: pięć BMW i3 i pięć Renault ZOE. Chętni na wypróbowanie pojazdów będą mieli do dyspozycji aplikację testową eCar od firmy Tauron, która pozwoli wypożyczyć, uruchomić i oddać samochód. Tego samego dnia pięć samochodów – e-Golf i pięć Nissanów Leaf drugiej generacji, zostanie udostępnionych uczestnikom szczytu klimatycznego COP 24.

Projekt w Katowicach to dla firmy Tauron początek budowy oferty dotyczącej elektromobilności. System ładowarek i sprzężona z nim usługa car-sharingu traktowane są jako pilotaż kompetencyjny. Grupa chce zebrać doświadczenia zarówno z zakresu obsługi floty samochodów elektrycznych, jak i przetestować oprogramowanie służące do zarządzania infrastrukturą oraz procesem ładowania. W Katowicach będą testowane samochody czterech najpopularniejszych w Polsce marek samochodów elektrycznych, a także ładowarki różnych producentów. Taki układ umożliwi sprawdzenie funkcjonowania całego systemu w różnych konfiguracjach, a ponadto pozwoli na ocenę wpływu wykorzystania samochodów elektrycznych na pracę sieci elektroenergetycznych w rzeczywistych warunkach.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas