Facebook

Inteligentne latarnie LED na Teneryfie od Signify

W Puerto de la Cruz, mieście położonym na północnym wybrzeżu Teneryfy, firma Signify zainstalowała inteligentne latarnie LED, które można przyciemnić za pomocą zdalnego sterowania. Latarnie wykorzystują także specjalną technologię optyczną redukującą efekt odbicia i rozproszenia światła na niebie, usprawniając tym samym pracę obserwatoriów znajdujących się w pobliżu.

Wyspy Kanaryjskie cieszą się najbardziej przejrzystym niebem w Europie. Panują tam niezwykle korzystne warunki do obserwacji gwiazd, przez co na wyspach powstało kilka obserwatoriów astronomicznych cieszących się uznaniem na całym świecie. Jakość nieba jest nawet chroniona prawem hiszpańskim (Ustawa o jakości warunków obserwacji astronomicznej dla obserwatoriów Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC)). W związku z tym lokalne władze na Teneryfie Północnej i w La Palmie są zobowiązane podjąć środki mające na celu redukcję zanieczyszczenia światłem. Wśród tych rozwiązań znajduje się między innymi zakaz stosowania wysokociśnieniowych lamp rtęciowych czy lamp emitujących światło białe. Ciekawymi wyjątkami, których prawo to nie obowiązuje, są rozwiązania oświetleniowe dla sportu i reklamy.

Instalacja Signify liczy 6000 latarni ulicznych, wśród których 100 lamp ulicznych z oprawami Philips SR objętych jest programem pilotażowym. Lampy te wyposażone są w gniazda, w których można umieścić używane już czujniki, lub w przyszłości zamontować nowe (np. hałasu, zanieczyszczenia, monitorowania ruchu itp.), w tym także od innych dostawców. Oprawy mogą być parowane z aplikacjami firmy Signify. Fakt, że postanowiono wypróbować tę technologię wpisuje się w wizję władz miasta, która zakłada odkrywanie możliwości funkcji smart city, pomagających lepiej służyć mieszkańcom i chronić środowisko.

Lampy uliczne są wyposażone w moduły LED ze specjalnymi płytami optycznymi, które filtrują pasmo niebieskie i jednocześnie kierują światło lamp na ziemię. Około 3000 opraw Philips Luma oraz 1500 opraw Philips ClassicStreet będzie monitorowanych, sterowanych i zarządzanych zdalnie za pomocą systemu zarządzania oświetleniem ulicznym Interact City od Signify. Przy użyciu zestawów złączy do systemu Interact City zostanie podłączonych także 1500 aktualnie działających ulicznych lamp sodowych oraz 165 skrzynek. Projekt pilotażowy obejmuje 100 opraw Philips SR wyposażonych w dwa gotowe gniazda systemowe (jedno na górze i jedno na dole każdej oprawy) zgodnych z międzynarodowym standardem Zhaga.

W przypadku instalacji w Puerto de la Cruz przewidywana oszczędność energii wynosi około 65% w porównaniu do oświetlenia konwencjonalnego. 

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas