Facebook

Wkrótce otwarcie połączenia energetycznego z Wielkiej Brytanii do Belgii

Połączenie energetyczne Nemo o długości 128 km, łączące po dnie morskim Richborough w Wielkiej Brytanii z Zeebrugge w Belgii, zostanie wkrótce otwarte.

Obecnie połączenie Nemo jest w końcowej fazie testów i prawdopodobnie od początku 2019 roku będzie przesyłać energię elektryczną. Pomimo, iż Wielka Brytania jest nastawiona głównie na import energii, to w początkowej fazie projektu zostanie jej eksporterem. Tej zimy z powodu napraw i kontroli bezpieczeństwa wyłączono aż sześć z siedmiu elektrowni jądrowych w Belgii, co rodzi obawy o stabilność dostaw prądu.
Wielka Brytania posiada już cztery międzysystemowe połączenia elektroenergetyczne z Francją, Holandią, Irlandią i Irlandią Północną.

John Pettigrew, dyrektor generalny National Grid, spółki która wraz z belgijskim przedsiębiorstwem Elia zbudowała Nemo, zauważa, że połączenie ułatwi w przyszłości przesyłanie energii pochodzącej z OZE z innych części Europy. Takie rozwiązanie wpłynie na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz zwiększy bezpieczeństwo energetyczne. Jego zdaniem połączenie do Belgii pozwoli brytyjskim konsumentom zaoszczędzić 80-100 mln funtów rocznie.

National Grid odpowiada za budowę czterech interkonenktorów – poza Nemo także m.in. najdłuższego na świecie (760 km) połączenia dla duńskich farm wiatrowych oraz niewiele mu ustępującego (720 km) połączenia dla norweskiej elektrowni wodnej.

Brytyjski rząd oczekuje, że dzięki planowanym rozbudowom udział importu za pośrednictwem połączeń międzysystemowych w imporcie energii ogółem wzrośnie do 2025 roku z obecnych 6% do 20%. W przeciwieństwie do nowych elektrowni jądrowych, takich jak Hinkley Point C, których ukończenie ma potrwać około dziesięciu lat, interkonektory można budować stosunkowo szybko. Prace nad Nemo rozpoczęto w 2015 roku, a projekt wykonano zgodnie z budżetem i harmonogramem.

W tym roku kabel został już doprowadzony na kontynent i poprowadzony pod ziemią do stacji przetwarzającej energię elektryczną z prądu stałego (DC) na prąd zmienny (AC), dzięki czemu belgijska sieć elektryczna może z niego korzystać.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas