Facebook

Ruszyły testy perowskitowych paneli PV

Skanska i Saule Technologies rozpoczynają testy perowskitowych paneli fotowoltaicznych. Pierwsze tego typu panele zainstalowano na fasadzie biurowca Spark w Warszawie.

Spółka biurowa Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej właśnie rozpoczęła testowanie ogniw perowskitowych na biurowcu Spark w Warszawie. Za produkcję półprzezroczystych ogniw fotowoltaicznych z perowskitu odpowiada spółka Saule Technologies.

Zalety paneli PV z perowskitów

Technologia perowskitowa oferuje liczne korzyści zarówno deweloperom, jak i najemcom – niższe koszty wdrożenia, ograniczenie zużycia i kosztu energii, a także zmniejszenie śladu węglowego.

Perowskity to minerały o krystalicznej strukturze. Wykonane z nich ogniwa już dorównują wydajnością ogniwom krzemowym. Są też elastyczne, supercienkie, lekkie i półprzejrzyste. Zachowują wysoką sprawność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem. Oznacza to, że ich zastosowanie nie jest ograniczone wyłącznie do dachu – działają wydajnie na każdej powierzchni. Jako że są częściowo przezroczyste można je instalować np. na oknach.

Pierwszy sprawdzian

Powierzchnia testowanego na biurowcu Spark ogniwa słonecznego jest niewielka: wynosi 1,3 x 0,9 metra. Składa się ono z 52 modułów fotowoltaicznych. Ostateczna wersja takiego panelu, kiedy trafi on już do użytku komercyjnego, będzie pokrywała zapotrzebowanie energetyczne na oświetlenie miejsca pracy jednego pracownika przez osiem godzin lub będzie mogła zasilić jeden komputer przez cały dzień użytkowania.

Cel pilotażu

Celem programu pilotażowego jest sprawdzenie, jak łatwo instaluje się ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu. Testy zmierzają do wypracowania najlepszych rozwiązań pozwalających na integrację paneli z fasadą budynku bez szkody dla procesu projektowego i budowlanego. Według przewidywań ostateczny produkt powinien być gotowy w 2021 roku.

Perowskitowe moduły fotowoltaiczne są produkowane z wykorzystaniem zaawansowanej technologii druku atramentowego. Gotowe urządzenie jest następnie integrowane z szybami zespolonymi z fasadą poprzez standardowy proces laminacji stosowany w branży budowlanej. Naszym następnym krokiem będzie zwiększenie skali i automatyzacja procesu. Pierwsza fabryka pilotażowa ma ruszyć pod koniec 2019 roku, co umożliwi wytwarzanie dużych modułów fotowoltaicznych z perowskitu w sposób przemysłowy. Jednocześnie będziemy pracować nad optymalizacją procesu, aby poprawiać parametry urządzeń – wyjaśnia Konrad Wojciechowski, dyrektor naukowy i Project Manager w Saule Technologies.

Zgodnie z warunkami podpisanej przez obie firmy umowy licencyjnej Skanska ma wyłączne prawo do wykorzystywania opracowanych przez Saule Technologies rozwiązań fotowoltaicznych w projektach budowlanych i deweloperskich – w fasadach budynków i ekranach dźwiękoszczelnych – na wszystkich rynkach świata, na których jest obecna (Skandynawia, Europa i USA).

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas