Facebook

ZDM zapłaci za prąd o 13 mln zł więcej

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie rozstrzygnął przetarg na dostawę energii w 2019 roku. Aby zasilić latarnie i sygnalizację świetlną ZDM wyda 60 mln zł, czyli o 13 mln zł więcej niż w roku 2018. Dostawcą prądu będzie PGE Obrót.

Zarząd Dróg Miejskich jest jednym z większych odbiorców energii elektrycznej w Warszawie. Odpowiada za zasilanie ponad 100 tys. latarni ulicznych w całym mieście oraz około 700 sygnalizacji świetlnych. Prądu potrzebuje również m.in. dla wind i przepompowni wód opadowych. Funkcjonowanie wszystkich tych urządzeń pochłania rocznie blisko 100 tys. MWh energii.

– Aby obniżyć cenę energii, od kilku lat kupujemy ją za pośrednictwem giełdy. Dzięki temu cena zakupu MWh od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie (dla taryfy nocnej, na którą przypada około 60% zużycia, było to niecałe 200 zł netto za MWh). Cena jaką uzyskaliśmy na 2019 rok jest jednak o połowę wyższa (292 zł netto za MWh w taryfie nocnej). Oprócz ceny zakupu, wlicza się w nią marża dostawcy i akcyza. Dodatkowo, musimy również zapłacić za dystrybucję energii. Podliczając wszystkie te koszty, wydatki na energię poniesione przez ZDM wzrosną prawdopodobnie z dotychczasowych 47 mln zł do 60 mln zł. Podwyżka wyniesie więc co najmniej 13 mln zł – informuje ZDM.

Więcej na prąd, mniej na remonty

Planowany budżet ZDM na 2019 rok przewiduje około 51 mln zł na zakup energii. Dodatkowe środki w porównaniu do budżetu na 2018 rok (4 mln zł) wygospodarowano rezygnując z części wydatków na remonty. Teraz, znając już szacunkowy koszt energii na 2019 rok ZDM musi na ten cel przeznaczyć kolejne 9 mln zł. Może to wymagać rezygnacji z kolejnych robót remontowych.

LED-y sposobem na oszczędności

Niezależnie od podwyżek Zarząd Dróg Miejskich dąży do wprowadzenia możliwie najbardziej energooszczędnych rozwiązań. Przy remontach oświetlenia powszechnie stosuje oprawy LED, o mniejszym zużyciu prądu i lepszych parametrach oświetleniowych. W 2018 roku ZDM zainstalował rekordową liczbę nowych opraw oświetleniowych – aż 1,7 tys. sztuk. Dzięki temu koszty można w niektórych miejscach ograniczyć nawet kilkukrotnie (tak jak w tunelu na ul. Dźwigowej, gdzie 158 starych opraw 250 W zastąpiono 72 oprawami LED o mocy 53W, co dało 10-krotną oszczędność energii). Podobną oszczędność daje wymiana opraw sodowych na LED-owe na węźle Wyścigi czy w al. Jana Pawła II. Jak zapewnia ZDM, tylko dzięki tym modernizacjom oświetlenia uda się oszczędzić około 300 tys. zł rocznie.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas