Facebook

Największa dachowa instalacja PV w krajach bałtyckich

Na dachach położonej na obrzeżach Wilna fabryki Retal Europe uruchomiono system fotowoltaiczny o mocy 1 389 MW. Jest to największa dachowa elektrownia PV na Litwie oraz we wszystkich krajach bałtyckich.

Fabryka firmy Retal Europe, w której są produkowane plastikowe opakowania, znajduje się w Lentvaris w odległości 10 km od Wilna. Inwestycja kosztowała ponad 1 mln euro, z czego 45% wynosił wkład własny inwestora, a 55% pochodziło z unijnej dotacji.

Instalacja została zrealizowana przez firmę I+D Energias Lietuva, która pełniła w projekcie rolę generalnego wykonawcy i której oferta została wybrana w przetargu, do którego zgłosiło się sześć firm. I+D Energias Lietuva to joint venture hiszpańskiej firmy I+D Energies oraz litewskiego dewelopera odnawialnych źródeł energii Sun Investment Group, który działa m.in. na polskim rynku fotowoltaicznym, realizując w naszym kraju farmy fotowoltaiczne o jednostkowej mocy do 1 MW objęte aukcyjnym systemem wsparcia.

Elektrownię fotowoltaiczną w fabryce Retal Europe wykonano na modułach fotowoltaicznych słoweńskiego producenta Bisol, dachowych konstrukcjach pod moduły dostarczonych przez austriackiego producenta Aerocompact, a także na falownikach SolarEdge.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas