Facebook

Stacja ładowania od Ekoenergetyki-Polska w Katowicach

Na przełomie stycznia i lutego w Katowicach pojawiły się pierwsze autobusy elektryczne, teraz uruchomiona została miejska stacja ładowania od zielonogórskiej spółki Ekoenergetyka-Polska. 

Pierwszy autobus elektryczny, który wyjechał na ulice Katowic obsługuje linię w centrum miasta. Zainstalowanie szybkiej stacji ładowania, która uzupełnia baterię autobusu w trakcie postoju było koniecznością.
Uruchomiona właśnie stacja ma moc 200 kW z możliwością zwiększenia do 400 kW. Autobusy są ładowane za pomocą odwróconego pantografu co pozwala zmniejszyć masę autobusu oraz zwiększyć niezawodność całego systemu, ze względu na brak ruchomych elementów na pojeździe.
Jest to jedno z pierwszych w Polsce, a kolejne po Inowrocławiu, wdrożenie przez Ekoenergetykę-Polska rozwiązania typu OppCharge. Dzięki niemu sam proces ładowania jest całkowicie zautomatyzowany i nie wymaga ingerencji kierowcy. Autobus komunikuje się ze stacją ładowania automatycznie za pomocą sieci bezprzewodowej wi-fi.
System ładowania odwróconym pantografem pozwala w bardzo krótkim czasie doładować baterię autobusu. Zainstalowana stacja o mocy 200 kW jest w stanie naładować 50% baterii autobusu (o pojemności 120 kWh) w około 18 minut, a w przypadku zwiększenia mocy stacji ładowania do 400 kW w 9 minut.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas