Facebook

Megastacja ładowania od Ekoenergetyki

Ekoenergetyka-Polska zakończyła wyjątkową realizację. Zielonogórska spółka stworzyła ogromną stację ładowania autobusów elektrycznych o mocy 1,2 MW, która umożliwia zasilanie aż 16 pojazdów jednocześnie.

Stacja stworzona na zamówienie jednego z największych operatorów transportu publicznego w Niemczech – Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein to pierwszy z dwóch bloków, które mają być dostarczone do tego przewoźnika jeszcze w 2019 roku.

Ogromna moc i waga

Nie tylko moc tej ładowarki jest wyjątkowa, lecz także jej obudowa. Betonowy kontener waży 25 ton, a po uzupełnieniu serca stacji ładowania kablami, stycznikami, modułami mocy jej waga wzrasta do prawie 30 ton. Dużym wyzwaniem logistycznym będzie transport takiego ciężaru, a do rozładunku stacji będą potrzebne potężne dźwigi.

Blok o mocy 1,2 MW jest podzielony na cztery moduły o mocy 300 kW. Do każdego z nich podłączone są dwie satelitki, z których każda ma dwa wyjścia ładowania. Oznacza to, że moc 300 kW może być rozdzielana pomiędzy cztery punkty ładowania i może zasilać cztery autobusy jednocześnie. Cztery takie moduły dają więc możliwość ładowania aż 16 elektrycznych autobusów.

Inteligentny system zarządzania mocą

Infrastruktura stacji posiada inteligentny system zarządzania, który pozwala maksymalnie wykorzystywać jej moc. Jeśli do stacji podłączone są dwa autobusy elektryczne, z modułu 300 kW przekazywane jest do każdego z nich 150 kW. Gdy ładowane są trzy pojazdy, dwa z nich zasilane są mocą 75 kW, a jeden mocą 150 kW. W przypadku podłączenia jednocześnie czterech autobusów elektrycznych każdy z nich otrzymuje po 75 kW.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas