Facebook

PGE zbuduje dla Siarkopolu elektrownię PV o mocy 5 MW

PGE Energia Odnawialna podpisała z Grupą Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” list intencyjny w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej. Inwestycja o mocy zainstalowanej 5 MW i rocznej produkcji 4,97 GWh będzie realizowana najprawdopodobniej poza systemem aukcyjnym.

Elektrownia powstanie na 10 hektarach gruntów poeksploatacyjnych Grupy Azoty Siarkopol w świętokrzyskim Osieku.
Według planów instalacja składająca się z około 16 tys. paneli fotowoltaicznych rozpocznie działalność w połowie 2022 roku.

– Będzie to pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaiczna zbudowana na potrzeby jednego odbiorcy przemysłowego. Dzięki umowie corporate PPA, czyli Power Purchase Agreements, umożliwiającej dokonywanie zakupów energii bezpośrednio od PGE, Grupa Azoty Siarkopol uzyska dostęp do czystej i ekologicznej energii na bardzo korzystnych warunkach – oznajmia Henryk Baranowski, prezes PGE.

PGE Energia Odnawialna nie wyklucza, że w kolejnych latach – biorąc pod uwagę zasób gruntów posiadanych przez Siarkopol – partnerzy dobudują kolejne elektrownie PV o łącznej mocy nawet kilkudziesięciu megawatów, tym razem w formule wspólnego przedsięwzięcia (spółki), z opcją wykorzystania możliwości oferowanych przez aukcyjny systemu wsparcia. W ramach współpracy Grupa PGE rozważa również wyposażenie elektrowni fotowoltaicznej w magazyn energii. Mógłby on być wykorzystywany jako bufor dopasowujący produkcję instalacji do zapotrzebowania Siarkopolu lub jako zapasowe źródło zasilania.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas